Nowy standard nadawania. Rząd rozda bony na dekodery i telewizory
Poprawki Senatu pozwalające na wykorzystanie bonu nie tylko na zakup dekodera do odbioru kanałów w nowym standardzie nadawania, ale też nowego odbiornika telewizyjnego wyposażonego w dekoder - poparli posłowie sejmowej komisji cyfryzacji.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Chodzi o poprawki Senatu do ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, która przewiduje dofinansowanie przez rząd kwotą 100 zł zakupu dekoderów, umożliwiających odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie.
Senat zaproponował w sumie dziewięć poprawek do ustawy. Propozycjami tymi zajmowała się we wtorek sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
Jej członkowie pozytywnie zaopiniowali grupę czterech poprawek, które pozwoliłyby na wykorzystanie bonu na zakup nie tylko samego dekodera, ale również zakup innych odbiorników cyfrowych zapewniających odbiór programów telewizyjnych po zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Poprawki doprecyzowują, iż chodzi o dofinansowanie do zakupu jednego fabrycznie nowego odbiornika cyfrowego w gospodarstwie domowym. Uściślają także przepis określający przesłanki ponoszenia kary pieniężnej, jaka będzie mogła być nałożona na przedsiębiorcę prowadzającego sprzedaż odbiorników cyfrowych w przypadku sprzedaży odbiornika cyfrowego niespełniającego wymagań określonych w ustawie.
Zmiany te miały pozytywną rekomendację rządu.
Pozostałe propozycje Senatu, które nie zyskały akceptacji rządu, zostały odrzucone również przez komisję.
Chodzi m.in. o poprawkę, która - w intencji Senatu - miała zapewnić transparentność w związku z przewidzianym w ustawie przekazaniem Poczcie Polskiej SA - na podstawie umowy - środków finansowych na realizację zadań wynikających z ustawy. Poprawka przewidywała, że minister właściwy do spraw informatyzacji przed zawarciem tej umowy przedstawi właściwej komisji sejmowej i senackiej informację o postanowieniach umowy.
Komisja negatywnie zaopiniowała również m.in. poprawkę wykreślającą maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczony na finansowanie zawartych w niej rozwiązań. Senat uważał, że rezygnacja z reguły wydatkowej zawartej w ustawie jest potrzebna ze względu na rozszerzenie katalogu urządzeń, których zakup będzie mógł być przedmiotem dofinansowania.
Ustawa o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej ustanawia świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych, będących w trudnej sytuacji materialnej, na zakup dekoderów, umożliwiających odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie, który zostanie wprowadzony w tym roku.
Wniosek o dopłatę, według noweli, będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.
Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci etap - od 23 maja 2022 r. - łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.
Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.