Nowy standard telewizji. Po dekoder z bonem do sklepu

Czy do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie będzie potrzebna nowa antena? - Powinna być do wykorzystania instalacja, którą nasi obywatele już mają w swoich domach - odpowiadają przedstawiciele rządu.

- Bon na zakup dekodera do odbioru naziemnej telewizji w nowym standardzie będzie można zrealizować w dowolnym sklepie, który zgłosi się do programu - poinformował w środę w Sejmie pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

We wtorek Sejm uchwalił ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej tv cyfrowej. Zgodnie z jej zapisami, rząd dofinansuje kwotą 100 zł zakup dekoderów, umożliwiających odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie, który zostanie wprowadzony w tym roku.

Reklama

Odpowiadając na pytania posłów dotyczące nowego standardu nadawania Cieszyński wyjaśnił w środę, że zmiana jest spowodowana regulacjami na poziomie unijnym. - UE stwierdziła, że w celu uwolnienia pasma pod szybki internet, pod telefonię 5G niezbędne jest przesunięcie pasma, na którym nadawana jest naziemna telewizja cyfrowa - mówił.

Zakup dekodera. Z bonem do "dowolnego" sklepu

Zaznaczył, że bon na zakup dekodera do odbioru telewizji naziemnej będzie można zrealizować w dowolnym sklepie, który zgłosi się do programu. - Myślimy, że już na początku marca będzie można pobierać bony, robić te zakupy - stwierdził. Zaznaczył, że zmiany nie obejmą "innych technologii nadawania naziemnej telewizji cyfrowej: kablówki, satelity".

Odnosząc się do pytania o ewentualną konieczność wymiany anteny odbiorczej, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa wskazał, że "powinna być do wykorzystania instalacja, którą nasi obywatele już mają w swoich domach".

Wniosek o dopłatę, według projektu noweli, będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

Nowy standard DVB-T2. Już w marcu początek zmian

Przejście na nowy standard nadawania będzie przeprowadzane w czterech etapach. Pierwszy, od 28 marca 2022 r. dotyczyć będzie województw dolnośląskiego i lubuskiego, a drugi, od 25 kwietnia 2022 r., województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Trzeci etap, od 23 maja 2022 r., dotyczyć ma  łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, a czwarty, od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: naziemna telewizja cyfrowa | hevc | telewizja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »