Nowy wiceminister jest siódmym za czasów PiS, który będzie negocjować z górnikami

​Nowym wiceministrem w resorcie aktywów państwowych, a zarazem pełnomocnikiem do spraw górnictwa został poseł PiS Marek Wesoły. Jest on siódmą osobą mianowaną na to stanowisko od 2015 roku. Zadanie, które mu powierzono, nie będzie należało do najłatwiejszych, ponieważ będzie on odpowiedzialny za m.in. rozmowy ze związkami zawodowymi na Śląsku.

Marek Wesoły, poseł na Sejm ze Śląska z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, został mianowany nowym wiceministrem w resorcie aktywów państwowych. Jednocześnie będzie on pełnił funkcję pełnomocnika do spraw górnictwa, co w praktyce oznacza m.in. prowadzenie rozmów ze związkami zawodowymi reprezentującymi górników. Jak wylicza serwis Bussinesinsider.pl, jest on siódmą osobą, która podejmie się tego zadania, odkąd do władzy w Polsce doszła partia PiS.  

Reklama

Wybór wicepremiera Jacka Sasina, który mianował na swojego zastępcę wiceministra Wesołego, skomentowali poszczególni związkowcy ze Śląska. Jak stwierdził Bogusław Hutek, szef górniczej "Solidarności", cytowany przez BI.pl, to, czy będzie to dobra zmiana, to dopiero się okaże. "Jak mówi Biblia: po owocach ich poznacie" - stwierdził związkowiec.

Jednocześnie jak na łamach serwisu komentuje sprawę Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, najważniejszymi zadaniami stojącymi przed nowym wiceministrem będzie "notyfikacja umowy społecznej i uporanie się z unijnym rozporządzeniem metanowym", które zdaniem związkowca, jeżeli wejdzie w obecnej formie w życie, "zlikwiduje 70 proc. polskich kopalń".  

Grono poprzedników zawiodło?

Pierwszym pełnomocnikiem rządu do spraw górnictwa, powołanym na to stanowisko jesienią 2015 roku, był Wojciech Kowalczyk, który pełnił już tę funkcję za czasów rządów PO. Jednak nie wytrzymał on pełnego roku, ponieważ został odwołany w marcu 2016 r.  

Na jego miejsce przyszedł Grzegorz Tobiszowski, który pełnił swoją funkcję do czerwca 2019 r., by następnie przenieść się do europarlamentu, gdzie zajmuje się także górnictwem. Trzecim z kolei wiceministrem był Adam Gawęda, jednak podobnie jak Kowalczyk, nie wytrzymał on roku i odszedł ze stanowiska w marcu 2020 r.  

Kolejnymi pełnomocnikami byli Jonasz Drabek - odwołany we wrześniu 2020 r.; następnie na jego miejsce powołano Artura Sobonia, obecnego wiceministra finansów, który pozostawał w resorcie aktywów państwowych do kwietnia 2021 r. Jego następcą, mianowanym w grudniu 2021 r., był Piotr Pyzik, czyli poprzednik obecnego już wiceministra Marka Wesołego.  

Oprac. Alan Bartman

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »