NTC: Nie będzie nowych kanałów? Kontrowersyjna decyzja KRRiT
Multipleks ósmy trafi do Telewizji Polskiej - tak zdecydowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Będzie bezpłatny i ma obejmować kanały z trzeciego multipleksu (TVP1 HD, TVP 2 HD, TVP INFO, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka) lub całkiem nowe kanały telewizji publicznej. KRRiT podaje, że w multipleksie znajdą się kanały w wysokiej rozdzielczości. TVP Sport HD i TVP Premium HD? Szanse zerowe, bo kanały te są oferowane operatorom kablowym i satelitarnym odpłatnie. Co w takim razie zobaczymy w nowym bezpłatnym multipleksie?
Najprawdopodobniej telewizja publiczna udostępni nam TVP Info HD. Uruchomienie takiego kanału jest logiczne, bo mamy TVN24 HD i Polsat News HD. Niewykluczone, że wersji w wysokiej rozdzielczości doczeka się też któryś z kanałów tematycznych nadawcy publicznego. TVP Kultura HD na wzór Arte HD? A może TVP Historia HD?
Rodzi się pytanie, czy warto polepszać jakość takich stacji. Wielu użytkowników naziemnej telewizji cyfrowej wolałoby np. polską wersję DMAX (dokumentalnego kanału Discovery Channel) albo kanał filmowy od Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych. Szanse na to maleją, ale rosną na "hity" od TVP. Chociażby TVP Parlament, który jest nadawany tylko przez internet. Od wielu miesięcy zawieszone są też prace nad TVP Dokument i TVP Film.
Czy będziemy mieli duble z multipleksem numer 3? Rada pisze, że kanały z "ósemki" będą musiały w ciągu miesiąca zakończyć emisję na "trójce". Jeśli dubli będzie wiele, to istnieje szansa, że na trzecim multipleksie pojawią się wyczekiwane nowości. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna pomyśleć nad zachęceniem do nadawania lokalnych i regionalnych graczy. W Polsce mamy jak na lekarstwo tego typu stacji. Być może dobrym sposobem byłoby obniżeniem opłat za koncesję i częstotliwości dla takich nadawców.
Warto dodać jeszcze na koniec, że przed ogłoszeniem konkursu na MUX 8 Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosi konsultacje dokumentacji konkursowej. Czy są jakiekolwiek szanse, że - wbrew uchwale Krajowej Rady - Urząd dopuści do udziału w konkursie także nadawców komercyjnych?
Autor: Daniel Gadomski