Obligacje Matki Polki
Restrukturyzacja długów placówek służby zdrowia nagli, gdyż rosnące lawinowo nieuregulowane zobowiązania stają się zagrożeniem dla dostawców, a naliczane umowne odsetki dodatkowo podnoszą koszty funkcjonowania deficytowych szpitali.
Ministerstwo Zdrowia, do tej pory niezbyt przychylnie odnosił się do rozwiązań zaczerpniętych z rynku kapitałowego, tym razem zgodziło się na emisję obligacji przez Instytut Centrum Zdrowia Matki Pol-ki w Łodzi. Jego długi szacowane są do około 60 mln zł.
Obligacje pięcioletnie mają charakter niepubliczny i są skierowane wyłącznie do firm, którym szpital zalega z zapłatą zobowiązań. Możliwa jest sprzedaż objętych papierów, jednak wyłącznie za zgodą emitenta, który posiada prawo ich pierwokupu, jak również prawo do wcześniejszego wezwania (opcja call).
Emisja nie daje obligatariuszom dodatkowych przywilejów, jednak dla instytutu stanowi oddech i zyskanie czasu na działania restrukturyzacyjne. Dzięki emisji obligacji uda się obniżyć koszty obsługi zadłużenia. Wartość całej emisji nie przekroczy 40 mln zł. Oprocentowanie, ustalane w negocjacjach z poszczególnymi grupami wierzycieli, może być różne dla kolejnych serii obligacji, jednak zdecydowanie niższe od odsetek ustawowych.
Wśród wierzycieli szpitala dominują dostawcy leków, materiałów opatrunkowych, energii, wody.
Zródlo Gazeta Prawna 11.08.2003