Reklama

Obniżka stóp w pełni oczekiwana

Zakładamy obniżkę RPP o 25 pb, tak jak konsensus. Krzywa FRA wycenia 50 pb obniżek do końca roku i 120 pb w całym cyklu, więc stonowany komentarz na konferencji prasowej może uruchomić realizacje zysków na obligacjach i FRA i lekkie umocnienie złotego.

Obniżka stóp procentowych o 25pb jest w pełni oczekiwana (to pogląd zarówno nasz jak i konsensusu rynkowego) oraz wyceniona. Kontrakty FRA wyceniają dwie obniżki do końca roku i około 120pb w całym cyklu. Jeśli z komunikatu RPP będzie można wyczytać dużą ostrożność i powściągliwość, tak jak z wypowiedzi możemy liczyć na krótkookresową korektę, ale zapewne niezbyt rozległą. W 4kw12 wciąż powinna się utrzymywać negatywna tendencja w danych o aktywności, więc żyć też będą oczekiwania rynkowe na dalsze obniżki.

Reklama

Na razie wydaje się niezagrożony długotrwały trend kurczenia się spreadów obligacji między krajami rozwijającymi się i rynkami bazowymi, więc również z tego powodu nie zakładamy większej korekty.

Z punktu widzenia złotego obniżka o 25 pb. może być neutralna lub pozytywna, gdyż obserwowaliśmy ostatnio zwiększone długie pozycjonowanie w €/PLN w związku z niepewnością wokół wyborów w USA. Niechęć RPP do radykalnej zmiany może wymusić domykanie tych pozycji i lekkie umocnienie PLN. Alternatywny wynik - obniżka o 50pb jest bardziej prawdopodobna niż brak zmiany stóp, który mógłby się przycznić do testowania przez złotego 4,08/€.

NBP ujawni dziś kluczowe wartości z nowej projekcji PKB i inflacji, według nas z niższą ścieżką PKB (nasza prognoza na 2013 to 1,8%, w poprzedniej projekcji było 2,1%) i tylko delikatnie obniżoną ścieżką inflacji (ING za 2013 2,6%, poprzednia projekcja 2,7%).

Dowiedz się więcej na temat: oczekiwania | pełnia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »