Obniżki stóp w tym roku nie takie pewne? Na drodze może stanąć rynek pracy
Przed nami kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Czy stopy w lipcu spadną? Jeśli spojrzeć na prognozy rynkowe - nie. Czy kredytobiorcy zobaczą jednak pierwszą obniżkę jeszcze w tym roku? Tu zdania ekonomistów są podzielone. I chociaż w ostatnich wypowiedziach członków rady można się doszukiwać wsparcia dla tego typu decyzji w 2023 r., to jednak gospodarka może wziąć górę, a na drodze do obniżek stanąć rozgrzany rynek pracy.
- Posiedzenie RPP zaplanowane jest na 5-6 lipca. Kolejne, w sierpniu, jest jednodniowe, niedecyzyjne.
- Inflacja wciąż jest wysoko. W czerwcu spadła do 11,5 proc. z 13 proc. w maju, ale to odczyt dalej znacznie wyższy niż cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc. z odchyleniem w górę lub w dół o 1 pkt proc.).
- W lipcu RPP zapozna się z nową projekcją inflacji i PKB.
- NBP formalnie cyklu podwyżek nie zakończył, ale ostatni raz stopy proc. wzrosły we wrześniu 2022 r. - o 0,25 pkt proc. do 6,75 proc.
- Na drodze do obniżek stóp proc. może stanąć rozgrzany rynek pracy.
Co dalej ze stopami procentowymi? - podobne pytanie najpewniej zadaje sobie każdy kredytobiorca, który musi co miesiąc spłacać raty kredytu opartego na zmiennej stopie procentowej WIBOR. Te, w ślad za WIBOR-em, zaczęły szybko rosnąć wraz z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych, o których decydowała Rada Polityki Pieniężnej.
Obecnie główna stopa NBP wynosi 6,75 proc. i nie zmienia się od października 2022 r. I - jak wynika z prognoz ekonomistów - na lipcowym posiedzeniu RPP ponownie utrzyma parametry polityki pieniężnej. A co dalej? W kolejnych miesiącach pierwsze obniżki stóp proc. nie są wykluczone.
Oto, jak na ewentualne cięcia stóp patrzą ekonomiści różnych instytucji.
"(...) wyniki gospodarki w bieżącym roku pozostaną słabe. Podtrzymujemy nasze prognozy z poprzedniego kwartału, że w całym 2023 roku PKB wzrośnie o 0,7 proc., a w 2024 roku o 2,8 proc. Nie ulegają także zmianom nasze oczekiwania dotyczące polityki RPP. Spadki CPI otwierają drogę do redukcji stóp procentowych. Zakładamy pierwsze cięcie o 50 pkt bazowych w listopadzie bieżącego roku oraz kolejne obniżki (łącznie o 150 pkt bazowych) w przyszłym roku" - to analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego.
Ekonomiści ING Banku Śląskiego piszą: "nie spodziewamy się zmian w polityce pieniężnej NBP w tym tygodniu". Podkreślają też, że szanse na obniżkę stóp po wakacjach wzrosły do 65-70 proc. "Wcześniej widzieliśmy 50 proc., biorąc pod uwagę wskazówki niektórych członków RPP, w tym prezesa A. Glapińskiego. Widzimy również możliwość, że NBP dokona więcej niż jednej obniżki w tym roku" - dodają.