Obowiązki związane z odśnieżaniem chodnika - kto i kiedy musi to zrobić?

Zima w Polsce potrafi zaskoczyć nie tylko drogowców, ale także właścicieli nieruchomości. Śnieg i lód na chodnikach stwarzają zagrożenie dla pieszych, a zaniedbanie obowiązków związanych z ich odśnieżaniem może prowadzić do mandatów i pociągnięcia do odpowiedzialności cywilnej. Sprawdź, czy jesteś zobowiązany do usuwania śniegu i lodu.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodnika?

Zgodnie z polskim prawem odpowiedzialność za utrzymanie porządku na chodniku przylegającym do nieruchomości spoczywa na właścicielu tej nieruchomości.

Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm oraz instytucji. W przypadku wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni obowiązek ten zazwyczaj przechodzi na administratora budynku albo firmę zarządzającą nieruchomością.

Chodnikiem w rozumieniu prawa jest pas przylegający bezpośrednio do granicy posesji. Jeśli pomiędzy posesją a chodnikiem znajduje się np. pas zieleni, odśnieżanie nie należy do obowiązków właściciela nieruchomości, lecz do zarządcy drogi.

Zakres obowiązków - co należy zrobić?

Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do:

Reklama
  • Usuwania śniegu i lodu - powierzchnia chodnika powinna być czysta i nieśliska.
  • Posypywania chodnika piaskiem lub solą (kupionymi na własny koszt), aby zapobiegać oblodzeniom.
  • Usuwania błota pośniegowego - zalegający śnieg roztapia się i zamarza ponownie, co zwiększa ryzyko poślizgnięcia.

Ważne jest, aby odśnieżony śnieg nie był przerzucany na jezdnię ani na teren sąsiadujących posesji. Powinien być składowany w sposób, który nie utrudnia ruchu pieszym i nie blokuje wejść do budynków.

Konsekwencje zaniedbania obowiązków

Niedopełnienie obowiązku odśnieżania chodnika może prowadzić do kilku rodzajów odpowiedzialności:

  1. Mandat karny - straż miejska lub policja może nałożyć mandat w wysokości nawet kilkuset złotych.
  2. Odpowiedzialność cywilna - jeśli pieszy ulegnie wypadkowi na nieodśnieżonym chodniku, właściciel posesji może zostać pozwany o odszkodowanie za poniesione szkody.
  3. Dodatkowe koszty administracyjne - w skrajnych przypadkach władze miejskie mogą zlecić odśnieżenie chodnika na koszt właściciela nieruchomości.

Wyjątki od obowiązku:

Nie w każdej sytuacji właściciel posesji ponosi odpowiedzialność za odśnieżanie chodnika. Wyjątkiem jest wcześniej wspomniany pas zieleni: jeśli znajduje się między nieruchomością a chodnikiem, dbanie o bezpieczeństwo jest po stronie zarządcy drogi.

Dodatkowo nie trzeba odśnieżać miejsc publicznych zarządzanych przez gminę — to ważne, kiedy np. sąsiadujemy z budynkiem takim jak biblioteka, urząd miasta i.t.p.

Również chodniki przy drogach krajowych i wojewódzkich nie muszą być odśnieżane przez osoby mieszkające w przydrożnych posesjach, jeśli obowiązek utrzymania należy do jednostek administracyjnych.

Gdy nie mamy pewności, czy jesteśmy zobowiązani do odśnieżania, warto dopytać w urzędzie miasta czy gminy.

Odśnieżanie chodnika w praktyce

Jeśli chcemy uniknąć potencjalnej konieczności płacenia mandatów czy wystąpienia problemów, powinniśmy mieć na uwadze regularne sprawdzanie stanu chodnika. To ważne szczególnie w dni opadów śniegu, przy roztopach i przy nagłym mrozie.

Do posypywania chodników najlepiej używać piasek lub sól. Zdecydowanie niewskazany jest popiół z kominka czy pieca albo trociny. Zawsze dobrym zabezpieczeniem od nagłych wypadków, jest wykupienia polisy OC.

Zazwyczaj w ramach polisy można spodziewać się pokrycia kosztów leczenia czy odszkodowania, jeśli dojdzie do wypadku na naszym oblodzonym chodniku. Ubezpieczenie zapewnia też środki w przypadku pogryzienia przez naszego psa, albo uszkodzenia czyjegoś mienia. Jak zawsze należy zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami ubezpieczenia) przed wykupieniem polisy.

Podsumowując, odśnieżanie chodników to obowiązek wynikający z przepisów prawa, który dotyczy większości właścicieli nieruchomości. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować mandatem, odpowiedzialnością cywilną czy innymi kosztami.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odśnieżanie | chodnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »