Obraz Picassa? Lepiej komiks. Obrazkowe historie sprzed lat biją rekordy
Komiksy to nie tylko obrazkowe historie znanych bohaterów, ale też bardzo dobra lokata kapitału. Pierwsze wydania osiągają na aukcjach miliony dolarów. Warunkiem wysokiej ceny jest dobry stan zachowania komiksu sprzed lat, a takich przetrwało niewiele.
Pierwsze komiksy były edytowane na początku ubiegłego wieku. W przeciwieństwie do dzieł sztuki obrazkowe historie były produkowane masowo. Ich pierwsze wydania kosztowały nie więcej niż dziesięć centów. Ze względu na jakość oprawy komiksów, trudno jest dziś znaleźć egzemplarz z tamtych czasów w dobrym stanie. Utrudnia to ich zbieranie i zmusza wielu kolekcjonerów, by przemierzali kontynenty, a ostatnio i domy aukcyjne, żeby kupić któreś z najstarszych wydań przygód ulubionych bohaterów.
Certified Guaranty Company (CGC) - wiodący na świecie, niezależny i zewnętrzny serwis oceniający m.in. komiksy - informuje, że pierwszy rekord dotyczący ich sprzedaży pobito w 2004 roku. Wtedy cena aukcyjna osiągnęła 350 tys. dolarów, a wiadomość o licytacji obiegła świat. Od tamtej pory ta rekordowa wielkość sprzed 19 lat została pobita wielokrotnie.
Na aukcjach w 2021 r. wystawiono na sprzedaż dziewięć dobrze zachowanych komiksów. Cena każdego z nich przekroczyła milion dolarów. W tym samym roku bardzo dobrze zachowana pierwsza edycja “Spider-Mana” z 1962 roku została wylicytowana za 3,6 miliona dolarów. Rekord wszech czasów padł rok później. Za pierwszy numer “Supermana” z 1939 r. zapłacono 5,3 mln dolarów. Sprzedający, a także nowy właściciel komiksu sprzed 84 lat woleli pozostać anonimowi. Z danych CGC wynika, że na świecie istnieją tylko dwa takie egzemplarze. Posiadacz drugiego kupił go w 1979 r. za tysiąc dolarów.
Dla porównania, w kwietniu, w paryskim oddziale londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby's obraz “Ptak poranka” hiszpańskiego malarza Joana Miró również z 1939 r. osiągnął połowę sumy co najdroższy komiks - 2,83 mln euro. Zaś “Martwa natura z dzbankiem do kawy” z 1943 r. Pabla Picassa została wylicytowana na tej samej aukcji za 1,43 mln euro. „W przeciwieństwie do reszty bohaterów z tego samego okresu, pierwsze przygody "Supermana" są bardzo trudne do znalezienia nawet w przeciętnych warunkach” - argumentują eksperci CGC.
Lista komiksów, których ceny na aukcjach przekroczyły obrazy znanych mistrzów, jest dłuższa. Znajduje się na niej pierwszy numer “Kapitana Ameryki”. Przed rokiem anonimowy nabywca wylicytował komiks za 3,12 mln dolarów. Albo pierwsza publikacja zatytułowana “Marvel Comics” z 1939 roku sprzedana za 2,4 miliona dolarów.
Eksperci twierdzą, że przyczyną dużego wzrostu wartości rynkowej komiksów było m.in. sfilmowanie przygód superbohaterów, Batmana czy Kapitana Ameryka. Uważają też, że rywalizacja o kupno najlepiej zachowanych i najdroższych wydań w historii, jest niemal tak emocjonująca, jak przygody, które przeżywają ich bohaterowie.
ew