Oczekiwania pracowników rosną? To badanie pokazuje czego wymagają od pracodawcy

Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów. Wolą być zatrudniani na umowy o pracę. Chcą też móc zachować balans między obowiązkami a życiem osobistym - wynika z raportu serwisu rekrutacyjnego pracuj.pl. Ponad połowa badanych ostrzega, że odejdzie z pracy jeśli zauważy w firmie działania mobbingowe.

Stała umowa o pracę zapewnia minimalną płacę, konkretny wymiar pracy, urlopy, ubezpieczenie zdrowotne czy ochronę przed dyskryminacją i mobbingiem. Pracownik jest też chroniony przed nieuczciwymi praktykami ze strony pracodawcy. Dlatego to na nią wskazało w badaniu 88,5 proc. respondentów. Większość z nich wolałaby aby była zawarta na czas nieokreślony. - W obecnych czasach na znaczeniu zyskuje stabilność i bezpieczeństwo, a to w rzeczywistości najlepiej zapewnia właśnie umowa o pracę - argumentuje cytowana w raporcie Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w pracuj.pl.

Reklama

Ważna równowaga między pracą a życiem osobistym

Zgodnie z raportem, 53 proc. badanych poświęca na obowiązki zawodowe 8 godz. dziennie. Uczestnicy badania przyznali, że chcą się rozwijać ale jednocześnie zachowywać równowagę pomiędzy pracą a regeneracją. Większośc z nich - 63 proc. - deklaruje, że już teraz utrzymuje balans pomiędzy zajęciami zawodowymi a życiem osobistym. Ponad połowa stwierdziła, iż odejdzie z pracy, jeśli w firmie będą przypadki działań o charakterze mobbingowym. Tyle samo badanych złożyłoby wypowiedzenie z pracy wpływającej źle na jego zdrowie psychiczne. 

W ostatnich trzech latach pracę zmieniło 40 proc. respondentów - wynika z raportu. Wprawdzie podczas poszukiwania nowego miejsca pracy wciąż najważniejsze są zarobki (57 proc. badanych), to dla ponad połowy badanych (62 proc.), istotny wpływ na to, czy zaaplikują na daną ofertę pracy ma renoma firmy. Najchętniej wybierane są te cieszące się dobrą reputacją, postrzegane jako etyczne i odpowiedzialne. Co 4. poszukujący nowego zatrudnienia (26 proc.) jako powód podał brak możliwości rozwoju. A wielu wskazało na traktowanie pracowników przez pracodawcę.

Wysokie oczekiwania od pracodawcy

Aplikujący oczekują, by pracodawca jasno komunikował, co ma do zaoferowania, np. by w opisie oferty pracy podawał, jakie proponuje wynagrodzenie. Według siedmiu na dziesięciu, pracodawcy powinni wspierać w tzw. work-life balance. - Badani pracownicy chcą pracować dla firm, które stawiają na pierwszym miejscu ich zdrowie i szczęście - informuje Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w pracuj.pl. 

Zwraca uwagę, że ponad połowa 55 proc. badanych ma w swoim otoczeniu coraz więcej osób zwracających uwagę na kwestię tej równowagi. Według autorów raportu, to bardzo pozytywny trend, który na nowo definiuje współczesne środowiska pracy. 

Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2023 roku na zlecenie serwisu pracuj.pl, na próbie 2044 Polaków w wieku 18-65 lat.

ew, PAP


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Umowa o pracę | pracodawcy | work-life balance | wymagania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »