Od 2023 r. seryjna produkcja Borsuka
- Prawdopodobnie jeszcze w tym roku cztery bojowe pływające wozy piechoty Borsuk trafią do polskiej armii do testów; od 2023 r. jesteśmy gotowi do ich kontraktowania i produkcji seryjnej - poinformował prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Sebastian Chwałek.
Szef PGZ powiedział, że w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) kończą się prace nad przygotowaniem dla wojska nowego bojowego wozu piechoty Borsuk.
- Prawdopodobnie już w tym roku będziemy mogli pierwsze cztery sztuki przestawić siłom zbrojnym do testów (...). Od przyszłego roku jesteśmy już gotowi do kontraktowania i produkcji seryjnej tego nowoczesnego na skalę europejską i światową wozu - powiedział Chwałek.
Prezes dodał, że Borsuk jest m.in. wyposażony w armatę 30 mm, a także pociski przeciwpancerne. - W swojej klasie jest bardzo dobrze przygotowany do obecnego pola walki. Jego oczywistą zaletą jest pływalność, którą wymagały siły zbrojne. Na pewno zaletą jest bardzo dobry i precyzyjny system zarządzania walką, który już w ramach testów bardzo dobrze został oceniony - wskazał.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Na początku lutego Polska Grupa Zbrojeniowa potwierdziła, że zaoferowała Słowacji bojowy wóz piechoty Borsuk.
Polski projekt Borsuk przewiduje opracowanie nowego bojowego pływającego wozu piechoty (NBPWP), następcy wozów BWP-1. Według PGZ, nowy produkt ma "potencjał produkcyjny i rozwojowy na przynajmniej 30 lat".
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
Prototyp "Borsuka" przechodził już próby poligonowe. W zeszłymi roku uczestniczył też w ćwiczeniu Dragon-21. PGZ informuje, że prace nad projektem są na ostatniej prostej i zapowiada, że niebawem ruszą negocjacje warunków umowy na dostawę tego sprzętu do Sił Zbrojnych RP.
Borsuk ma zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30, opracowywany przez HSW we współpracy z WB Electronics. Jest to pierwsza w pełni polska konstrukcja bezzałogowej wieży.