Od dziś Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej w Polsce

Jak poinformował resort finansów w komunikacie, Polska dołączyła dziś do grona państw świadczących Europejską Usługę Opłaty Elektronicznej (EETS). Usługa umożliwia opłacenie przejazdu w państwach Unii Europejskiej posiadających elektroniczne systemy poboru opłat na podstawie tylko jednej umowy, z jednym dostawcą usługi EETS, przy wykorzystaniu jednego urządzenia pokładowego (tzw. OBU, z ang. On Board Unit).

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Polska świadczy Europejską Usługę Opłaty Elektronicznej

Usługa umożliwia zapłatę za przejazd drogami objętymi elektronicznym poborem opłat na terenie całej UE za pomocą jednego urządzenia pokładowego.

Usługa umożliwia opłacenie przejazdu w państwach Unii Europejskiej posiadających elektroniczne systemy poboru opłat na podstawie tylko jednej umowy, z jednym dostawcą usługi EETS, przy wykorzystaniu jednego urządzenia pokładowego (tzw. OBU, z ang. On Board Unit).

Reklama

Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej ułatwia przewoźnikom międzynarodowym uiszczanie opłat drogowych i realizację przejazdów. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności montażu i demontażu w pojeździe różnych urządzeń służących do naliczania stosownej opłaty w zależności od kraju przejazdu i dostawcy usługi poboru opłat; wystarczy jedno urządzenie pokładowe - podkreśliło MF.

Pierwszym akredytowanym dostawcą EETS w Polsce jest firma Telepass S.p.A. Resort zapowiedział, że wkrótce usługę będzie można nabyć także u innych dostawców.

Ważne dla użytkowników systemu e-TOLL

Kierowcy którzy chcą skorzystać z EETS, powinni skontaktować się z akredytowanym dostawcą EETS lub postępować zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej Telepas - dodano.

Na podstawie umowy zawartej z szefem Krajowej Administracji Skarbowej dostawca EETS przejmuje część zadań w zakresie poboru opłaty. Dostawca zapewnia urządzenie pokładowe OBU niezbędne do naliczenia oraz pobrania należnej opłaty za przejazd. Rozliczenie opłat odbywa się pomiędzy użytkownikiem OBU a dostawcą EETS oraz pomiędzy dostawcą EETS a szefem KAS - podało ministerstwo.




PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłaty drogowe | autostrady i drogi ekspresowe | e-TOLL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »