Ok. 565 mln euro będzie kosztować przejęcie Mondial Relay przez InPost
Mondial Relay, francuska platforma do dystrybucji paczek e-commerce, może zostać przejęta przez polski InPost za ok. 565 mln euro.
Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program
"Jak wskazywaliśmy podczas naszego IPO, ekspansja międzynarodowa jest kluczowym elementem strategii rozwoju InPost, a Mondial Relay da nam miejsce na jednym z największych rynków handlu elektronicznego w Europie, zapewniając wiele możliwości przyspieszenia naszego wzrostu i stworzenia wartości dla akcjonariuszy" - powiedział, cytowany w komunikacie Rafał Brzoska, prezes InPostu.
"Rozległa sieć Mondial Relay, obejmująca ponad 15.800 punktów odbioru i nadania, doskonale pasuje do naszej innowacyjnej sieci paczkomatów. Widzimy w tym połączeniu okazję do odblokowania niewykorzystanego popytu i przedefiniowania dostaw na ostatniej mili. Dzięki tej transakcji InPost może stać się wiodącym, ogólnoeuropejskim operatorem rozwiązań dostaw dla e-commerce, znacznie przyspieszając dostęp do wygody korzystania z Paczkomatów dla konsumentów, e-sprzedawców, partnerów biznesowych i środowiska" - dodał Michael Rouse, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za rynki międzynarodowe w InPost.
Jak podano w prezentacji, przejęcie ma być finansowane długiem. Przewiduje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca drugiego kwartału 2021 r.
InPost przewiduje, że dzięki transakcji będzie miał 100-150 mln euro dodatkowej EBITDA w średnim terminie.
Mondial Relay miał w ciągu 12 miesięcy 2020 roku 60 mln euro EBITDA i 437 mln euro przychodów brutto.
Firma jest dostawcą przesyłek dla e-commerce na rynku europejskim. Posiada około 15.800 punktów odbioru i nadania ("PUDO") we Francji, krajach Beneluksu i na Półwyspie Iberyjskim. We Francji jest drugą co wielkości siecią, obejmującą 11.000 punktów oraz 4 centra dystrybucyjne.
W 2020 roku firma obsłużyła 131 mln przesyłek - co czyni ją największym niezależnym graczem we Francji pod względem wolumenu. Mondial Relay obsługuje wiele platform handlu elektronicznego we Francji, a także indywidualnych sprzedawców detalicznych.
InPost zaktualizował również swoje krótko- i średnioterminowe prognozy dotyczące segmentu międzynarodowego grupy dostosowane do planowanego nabycia Mondial Relay.
Obecnie przewiduje, że liczba paczkomatów wzrośnie do 2.000-3.000 w najbliższym czasie i do 18.000-21.000 w perspektywie średnioterminowej, a liczba punktów odbioru i nadania pozostanie stabilna.
Wolumen przesyłek międzynarodowych wzrośnie do 455-555 mln w średnim okresie, dzięki rozwojowi paczkomatów w Wielkiej Brytanii, Francji i na innych obszarach geograficznych.
Przychody międzynarodowe wyniosą w perspektywie średnioterminowej 4,8-5,9 mld zł, podczas gdy marża EBITDA wzrośnie z kilkunastu do ponad dwudziestu procent, dzięki usprawnieniom operacyjnym i zwiększonej dźwigni operacyjnej. Przyspieszenie wzrostu w segmencie międzynarodowym będzie generowane dzięki nakładom inwestycyjnym w wysokości 10-15 proc. przychodów międzynarodowych w perspektywie średniookresowej.
Na bazie pro-forma współczynnik zadłużenia netto do EBITDA osiągnie około 3,5x bezpośrednio po transakcji. Priorytetem InPostu będzie zmniejszenie zadłużenia do poziomu dźwigni netto wynoszącej około 2,0 - 2,5x EBITDA w ciągu 24 miesięcy po transakcji w efekcie zwiększenia poziomu EBITDA oraz wypracowywaniu dodatnich przepływów pieniężnych, przy jednoczesnym dalszym inwestowaniu w celu wspierania rozwoju na obecnych i nowych kluczowych rynkach - przede wszystkim w Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji.