Opaski przeciw nienawiści hitem po zakazie FIFA. "Cała produkcja wyprzedana"

Można to określić prawem niezamierzonych konsekwencji. Opaski OneLove, których FIFA zakazała podczas mistrzostw świata w Katarze, nagle sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

Opaski niosące przesłanie tolerancji i sprzeciwu wobec wszelkich form dyskryminacji znalazły się w centrum uwagi, kiedy FIFA zagroziła kilku kapitanom europejskich drużyn żółtymi kartkami, jeśli będą je nosić podczas meczów mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze. Miała to być forma wsparcia lesbijek, gejów, biseksualistów, osób transgenderowych i queer (LGBTQ), ponieważ w Katarze homoseksualizm jest nielegalny.

Popyt indukowany zakazem

Teraz firma, która produkuje wspomniane opaski w Utrechcie w Holandii, twierdzi, że cała produkcja została wyprzedana w ciągu ostatnich dwóch tygodni. - Wielki boom rozpoczął się rzeczywiście po oświadczeniu FIFA zakazującym noszenia ich na boiskach przez kapitanów drużyn - przyznał Roland Heerkens, prezes firmy Badge Direct BV, w wywiadzie.

Reklama

Popyt na opaski, które zostały pierwotnie wprowadzone w 2020 roku jako część kampanii integracyjnej przez Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB), był w jego opinii taki sobie. Jednak teraz wszystko się zmieniło. - Nawet Parlament Europejski zamówił 500 sztuk - dodał Heerkens.

Opaski są wyceniane nieco powyżej kosztów produkcji, po 4,99 euro. Nowa partia będzie sprzedawana w sklepie internetowym, gdy tylko będzie dostępna.

Projekt zawiera tęczową flagę w kształcie serca z liczbą 1 w środku, otoczoną tekstem "One Love" po obu stronach i słowami, że "piłka nożna łączy" kursywą poniżej.

Kampania KNVB sprzeciwia się dyskryminacji na podstawie rasy, koloru skóry, orientacji seksualnej, kultury, wiary, narodowości, płci, wieku i "wszystkich innych form dyskryminacji."

Będą konsekwencje prawne

Sam zakaz nie kończy jednak sprawy. Okazuje się, że siedem krajów, które wcześniej deklarowały noszenie opasek "OneLove" podczas mistrzostw świata w Katarze, wspólnie rozważa różne opcje prawne. Chodzi o Anglię, Walię, Belgię, Holandię, Szwajcarię, Niemcy i Danię. Nie wiadomo, o jakie opcje chodzi, gdyż z deklaracji wynika, że spór nie zostanie przeniesiony do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

W wyniku gróźb FIFA wymienione państwa wycofały się z planów noszenia opasek. Zamiast tego, zawodnicy Niemiec umieścili ręce nad ustami w symbolicznym proteście podczas zdjęcia drużynowego przed przegranym meczem z Japonią w środę.

Homoseksualizm jest nielegalny w Katarze, a organizatorzy turnieju w tym kraju ostrzegli gości przed publicznym okazywaniem uczuć. Powiedzieli jednak również, że każdy, bez względu na orientację seksualną lub pochodzenie, jest mile widziany na imprezie, która po raz pierwszy odbywa się na Bliskim Wschodzie.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Katar | FIFA | mistrzostwa świata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »