Opieka nad schorowanym rodzicem. Jak uzyskać świadczenia opiekuńcze dla osób starszych?
Opieka nad starszym, schorowanym rodzicem wiąże się często z koniecznością reorganizacji codziennego życia i pracy. Osoby, które mają go pod swoją opieką, mogą jednak skorzystać z różnych świadczeń, których celem jest częściowe pokrycie kosztów. Z jakich świadczeń opiekuńczych można skorzystać na opiekę nad schorowanym rodzicem?
Zasiłek opiekuńczy to świadczenie przysługujące osobom ubezpieczonym, które muszą tymczasowo zrezygnować z pracy, aby zaopiekować się chorym członkiem rodziny. Zasiłek ten będzie jednak przysługiwał pod warunkiem, że osoba starsza, która jest pod opieką świadczeniobiorcy, pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym na czas opieki.
Zasiłek opiekuńczy w przypadku opieki nad schorowanym rodzicem przysługuje przez maksymalnie 14 dni w danym roku kalendarzowym. Wysokość zasiłku wynosi natomiast 80 proc. podstawy wymiaru i jest on wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Podstawą do wyliczenia zasiłku jest z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczęła się opieka.
Wniosek o zasiłek opiekuńczy (Z-15B) składa się osobiście w placówce ZUS, drogą pocztową lub przez internet za pomocą profilu PUE ZUS.
Świadczenie wspierające z kolei jest formą wsparcia finansowego, która przysługuje dorosłym osobom z niepełnosprawnościami. Świadczenie to może otrzymać osoba z niepełnosprawnością lub jej przedstawiciel ustawowy. Co więcej, wsparcie przysługuje niezależnie od dochodu oraz innych świadczeń.
Wysokość świadczenia wspierającego zależna jest od poziomu potrzeby wsparcia ustalonego przez wojewódzki zespół do spraw orzekania od niepełnosprawności. W zależności od liczby przyznanych punktów świadczenie może wynosić od 40 do 220 proc. renty socjalnej.
Wniosek o świadczenie wspierające można złożyć wyłącznie w formie online przez platformę PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie dla osób, które ze względu na wiek lub stan zdrowia wymagają stałej opieki i pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Przysługuje on również osobom po ukończeniu 75. roku życia, niezależnie od ich dochodu oraz stanu zdrowia. Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł i wypłacany jest co miesiąc.
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny składa się natomiast w urzędzie gminy lub miasta, lub ośrodku pomocy społecznej, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.
Kolejnym świadczeniem, które może pomóc w pokryciu kosztów związanych z opieką nad schorowanym rodzicem, jest dodatek pielęgnacyjny, który przysługuje seniorom po ukończeniu 75. roku życia. Dodatek pielęgnacyjny w takiej sytuacji przysługuje z urzędu, co oznacza, że nie ma konieczności składania o niego żadnych wniosków ani dostarczania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń.
Po waloryzacji, od 1 marca 2025 r. dodatek pielęgnacyjny wynosi 348,22 zł miesięcznie i jest wypłacany razem z emeryturą lub rentą.
WB