Opodatkowanie połączeń, podziałów i wymiany udziałów spółek hamuje rozwój firm
Od 1 stycznia br. ograniczono neutralność podatkową połączeń, podziałów spółek oraz wymiany udziałów. To rozwiązanie jest bardzo szkodliwe dla rozwoju przedsiębiorstw - uważa Konfederacja Lewiatan.
Neutralność podatkową ograniczono wyłącznie do sytuacji, w której udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym, nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Oznacza to, że neutralna podatkowo jest wyłącznie pierwsza wymiana udziałów, każda kolejna oznacza konieczność zapłaty podatku.
- Wprowadzone rozwiązanie jest bardzo szkodliwe dla firm. Restrukturyzacje są naturalnym elementem prowadzenia biznesu, umożliwiają zarządzanie nim w sposób optymalny i efektywny. Ograniczenie preferencyjnego opodatkowania restrukturyzacji dokonywanych z powodów biznesowych, spowoduje że uzasadnione i konieczne dla rozwoju firm połączenia bądź podziały, będą wstrzymywane ze względów finansowych. To bardzo niepożądana sytuacja, sprzeczna z deklaracjami rządu o potrzebie budowania dużych i silnych przedsiębiorstw, mających potencjał do rozwoju i konkurowania na rynkach zagranicznych - mówi Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.
W dodatku rozwiązanie to zostało wprowadzone w ramach reformy podatkowej Polski Ład, która w założeniu miała być programem gospodarczym wspierającym rozwój i ekspansję firm, a w praktyce rozwój ten mocno ogranicza. Ponadto stosowanie nowych ograniczeń do zdarzeń restrukturyzacyjnych, które miały miejsce przed wejściem w życie zmian oznacza działanie prawa wstecz i konieczność badania całej historii posiadania udziałów w podmiocie objętym restrukturyzacją. W sytuacji firm o wieloletniej historii, jest to zadanie niezwykle trudne i skomplikowane, powoduje poważne obciążenie administracyjne oraz zwiększa ryzyko podatkowe związane z restrukturyzacją. Wprowadzone rozwiązania naruszają zasady stanowienia prawa i zaufania obywateli do państwa. Polskie ograniczenia w zakresie restrukturyzacji są także sprzeczne z przepisami tzw. dyrektywy Mergerowej, która zakłada przy spełnieniu określonych warunków, odroczenie opodatkowania do momentu realizacji tych praw (np. sprzedaży udziałów otrzymanych wcześniej w drodze tzw. wymiany udziałów). Nie przewiduje natomiast ograniczenia preferencji wyłączenie do pierwszej czynności restrukturyzacyjnej.
- Wprowadzone ograniczenia powinny zostać uchylone. Ewentualne ryzyka dotyczące stosowania optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem reorganizacji, powinny być eliminowane przy wykorzystaniu dostępnych dla administracji skarbowej narzędzi, takich jak kontrole i klauzule antyabuzywne, a nie poprzez regulacje, które uderzają w uczciwe firmy i gospodarkę - dodaje Przemysław Pruszyński.
Oprac. WSz