Orkla Media dla brytyjskiego Mecom
Koncern Orkla ASA w środę zdecydował o sprzedaży grupy medialnej Orkla Media brytyjskiemu funduszowi inwestycyjnemu Mecom - poinformowała Orkla w wydanym po południu komunikacie.
Decyzja norweskiego koncernu oznacza m.in., że polska część Orkla Media przejdzie w ręce Brytyjczyków, a większościowym udziałowcem wydawanego przez Orkla dziennika "Rzeczpospolita" zostanie Mecom.
Jak poinformowano w komunikacie, Orkla zostanie akcjonariuszem Mecom, choć nie podano jeszcze, jaką część udziałów otrzyma. Fundusz inwestycyjny, mający obecnie siedzibę w Londynie, przeniesie się do Oslo, stając się podmiotem prawa norweskiego.
Sprzedaż nie objęła fragmentu duńskiego majątku Orkla Media, jak również posiadanej przez koncern norweski spółki Orkla Media Germany. Ostateczna umowa ma zostać podpisana w połowie lipca.
Udziałowcem oraz szefem Mecom jest brytyjski biznesmen David Montgomery. Mecom zajmuje się inwestowaniem w sferze mediów. Fundusz poczynił takie inwestycje w Niemczech i finalizuje zakup holenderskiej grupy medialnej Limburg Group za ok 184 mln euro.
Kupno Orkla Media ma być sfinansowane poprzez emisję akcji oraz pożyczki. Oferta złożona przez Mecom opiewa na sumę pomiędzy 860 a 880 mln euro.
W zeszłym tygodniu duński dziennik "Berlingske Tidene" przewidując taki rozwój sytuacji napisał, że w przypadku zakupu Orkla Media przez Montgomery'ego, nastąpi szybko podział grupy na poszczególne rynki.
Nowy właściciel wyodrębni m.in. polską część grupy, którą nie jest zainteresowany i będzie szukał dla niej nabywców. Według tego scenariusza, zarówno "Rzeczpospolita", jak i regionalne polskie tytuły prasowe, wydawane przez Orklę, mogą stać się własnością nowych inwestorów.
Perspektywa przejęcia Orkla Media przez Mecom bardzo niepokoiła dziennikarzy norweskich oraz duńskich. Obawiają się oni m.in., że nowy właściciel nie zagwarantuje swobody działania redakcjom i że będzie ingerował w publikowane treści.
Norwedzy zorganizowali w środę w południe demonstrację przed siedzibą koncernu Orkla ASA w Oslo, gdzie trwało posiedzenie zarządu, które miało zdecydować o losach grupy medialnej. Hasłem demonstrantów było: "Norweskie gazety - norweski właściciel!".