Orsay po 25 latach opuszcza Polskę. Sklepy będą działać do końca czerwca
Orsay - niemiecka sieć sklepów odzieżowych - po 25 latach wycofuje się z polskiego rynku. Prawie 130 butików z ubraniami dla kobiet działać będzie najpóźniej do końca czerwca. Większość pracowników dostała już zawiadomienie o wypowiedzeniu umów. Pracę straci około 400 osób.
Orsay - firma obecna w 26 krajach - jest niemieckim przedsiębiorstwem produkującym odzież dla kobiet. Sieć należy do francuskiej Association Familiale Mulliez, właścicieli m.in. Auchan, Decathlonu i Leroy Merlin.
Jak donoszą niemieckie media, Orsay wpadł w problemy finansowe podczas pandemii. Mimo pożyczki, jaką otrzymał z Federalnego Funduszu Stabilizacji Gospodarczej (WSF), nie poradził sobie z kłopotami.
Pierwszą decyzję o zamknięciu butików Orsay podjął w Niemczech, gdzie ze 197 oddziałów w całym kraju zlikwidowano 79. Pozostałe objęto restrukturyzacją. W Polsce pierwszych 30 sklepów Orsay zamknięto w 2021 roku. Jak wtedy uzasadniała firma, zrobiono to w konsekwencji pandemii a jedną z przyczyn miała być zmiana systemu najmu. - Stare warunki najmu już nie są możliwe do spełnienia - wyjaśniała przed rokiem Barbara Has, senior expansion manager w Orsay. Teraz los tamtych sklepów dzieli reszta.
W Polsce pierwsze sklepy Orsay zostały otwarte w 1997 roku. Od 25 lat sieć należy do Ordipol - wrocławskiej spółki w całości finansowanej przez niemiecki kapitał. Jak informują Wiadomości Handlowe, od stycznia 2022 r. firma jest w stanie likwidacji. Ordipol wypowiedział już umowy najmu prawie 130 lokali, jakie ma w 45 miastach. Przesłał też pracownikom w Orsay informację o wypowiedzeniu umów o pracę. Zatrudnienie straci około 400 osób.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
W marcu niemieckie media informowały, powołując się na tamtejszy rynek nieruchomości, że sieć miała trudności ze znalezieniem inwestorów. "Dlatego też na wszelki wypadek zawiadomiła właścicieli, że sklepy mogą zostać zamknięte pod koniec czerwca" - czytamy w
Immobilien Zeitung. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zgłosili się potencjalni chętni do kierowania przedsiębiorstwem i rozpoczęto rozmowy. Niemieckie media ostrzegają, powołując się na rzecznika Orsay, Wolfganga Webera-Thedy, że jeśli strony nie dojdą do porozumienia, nad Renem zostaną zamknięte wszystkie oddziały firmy.
Orsay nie jest jedyną firmą odzieżową, która zniknie z polskiego rynku. Wcześniej podobną decyzję podjęły: hiszpański Promod, francuski Camaieu, brytyjski Marks & Spencer a także niemiecki Salamander i norweski Cubus.
Ewa Wysocka
Zobacz rónież: