Osoby, które nie dojadą do pracy, mogą stracić część pensji

Osoby, które z powodu zapowiadanego na piątek strajku kolejarzy nie dojadą do pracy, nie dostaną za ten dzień pensji, chyba że wezmą urlop na żądanie - powiedział PAP Wojciech Gonciarz z Głównego Inspektoratu Pracy.

- W sytuacji, kiedy pracownik nie jest w stanie dotrzeć do pracy z powodu nadzwyczajnej sytuacji, a taką jest strajk kolejarzy, pracodawca zobowiązany jest usprawiedliwić taką nieobecność, niezależnie od tego, czy będzie to tylko kilka godzin nieobecności, czy cały dzień - wyjaśnił główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy. Jako podstawę prawną wskazał tu rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

- Pracodawca nie ma natomiast obowiązku wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia za czas tej nieobecności - dodał.

Reklama

Gdyby ktoś nie chciał stracić wynagrodzenia za ten dzień, pozostaje mu wziąć urlop na żądanie. - O takim zamiarze należy poinformować pracodawcę, choćby telefonicznie, najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu - wyjaśnił Gonciarz. - Co do zasady - do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy - dodał.

Wynagrodzenie za czas strajku nie przysługuje też zasadniczo samym strajkującym, chociaż - jak dodał Gonciarz - zdarza się, że pracodawca dogaduje się ze związkami zawodowymi, że wynagrodzenie za ten czas zostanie im wypłacone. - Jest to jednak kwestia wewnętrznego porozumienia w firmie - podkreślił.

Jeżeli strajk jest zgodny z prawem, strajkujący pracownicy nie mogą być z tego powodu zwolnieni dyscyplinarnie z pracy.

Z prawnymi konsekwencjami strajku muszą się natomiast liczyć sami przewoźnicy kolejowi. Osoby, które z tego powodu nie dojadą do pracy, mogą wystąpić z roszczeniem do przewoźnika o odszkodowanie z tego powodu, że utraciły za ten czas wynagrodzenie. Ewentualne spory w tym zakresie nie rozpatrują jednak sąd pracy, tylko sądy cywilne.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKP | urlop na żądanie | prawo pracy | strajku | strajk | urlop | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »