Ostre hamowanie

Prywatyzacja bezpośrednia, która co prawda nie jest wydajna fiskalnie, ale gwarantuje utrzymanie tysięcy miejsc pracy - załamała się. Potwierdzają to liczby.

Prywatyzacja bezpośrednia, która co prawda nie jest wydajna fiskalnie, ale gwarantuje utrzymanie tysięcy miejsc pracy - załamała się. Potwierdzają to liczby.

Zagadką pozostaje, czy przyczyną tego stanu rzeczy jest brak inwestorów, słaba kondycja firm państwowych, czy mała aktywność wojewodów, którzy prowadzą prywatyzację w imieniu skarbu państwa. A może wszystkie te czynniki razem.

Liczba przedsiębiorstw państwowych prywatyzowanych bezpośrednio dramatycznie spada. Do 2000 roku wojewodom udawało się realizować 130-190 projektów rocznie. W ub.r. było ich 72, a po trzech kwartałach tego roku tylko 32 firmy poddano temu trybowi przekształceń własnościowych. Założonego na 160 projektów planu na pewno nie uda się zrealizować. I jest to tym bardziej bolesne, że gros przedsiębiorstw nie doczekawszy się prywatyzacji po prostu upadnie lub zostanie skierowana do likwidacji z przyczyn ekonomicznych.

Reklama

Choć najbardziej prawdopodobną przyczyną regresu jest gwałtowne cofnięcie popytu inwestorów, pojawiają się także głosy, że wojewodowie boją się podejmować decyzje o transakcji. Żeby bowiem sprywatyzować, będące w coraz gorszej kondycji przedsiębiorstwa państwowe, należy znacząco obniżyć ich wyceny, przygotowywane jeszcze w czasach stosunkowo dobrej koniunktury gospodarczej - a to nigdy nie było dobrze odbierane przez kontrolerów prywatyzacji.

Skrajne, ale anonimowe, głosy mówią też o korupcji w gronie urzędników, którzy wolą aby przedsiębiorstwo upadło, po to by sprzedać jego "zdrowe" części "znajomym królika". Jest to jednak margines prywatyzacji bezpośredniej, opinie nie są poparte dotychczas dowodami.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: hamowanie | Jak zostać gwiazdą (2020)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »