Reklama

Oszczędności Kancelarii Prezydenta RP? Żadnych nie przewidujemy

Minister Sławomir Nowak najpierw twierdził, że budżet Kancelarii Prezydenta RP się nie zwiększył. Potem, że planowany przez poprzedników wzrost o 11 mln zł zostanie zredukowany i budżet nie wzrośnie. Sprawdziłem - Kancelaria Prezydenta RP nie ma zamiaru z niczego rezygnować. Potrzebę wzrostu budżetu wyjaśnia... wyczerpywaniem się zapasu orderów.

29 września br., a więc blisko dwa tygodnie temu i przed debatą budżetową w Sejmie, prezydencki minister Sławomir Nowak był gościem Kontrwywiadu RMF FM. W rozmowie z Konradem Piaseckim zapewniał, że szef kancelarii prowadzi rozmowy zmierzające do obcięcia jej planowanego budżetu o 11 mln zł. - To jest budżet odziedziczony po poprzednikach. To od razu rozstrzygam - mówił Nowak. - Będę namawiać do redukcji (...) w sytuacji, w której musimy ograniczać wydatki w skali całego państwa, w skali całej administracji, to oczywiście inne instytucje muszą się do tego dostosować. To jest święta zasada - dodał.

Reklama

W ubiegłym tygodniu, już po debacie budżetowej, w której nie znalazłem śladu oszczędności w planowanych wydatkach Kancelarii Prezydenta, zapytałem o efekt rozmów i oszczędności, o których mówił minister Sławomir Nowak.

O żadnych oszczędnościach nie ma mowy! Odpowiedź kancelarii wymienia dokładnie taką sumę, przeznaczoną na przyszłoroczne wydatki, jaka znalazła się w projekcie budżetu - 169,8 mln zł, o 11,4 mln zł więcej niż w tym roku, gdy kancelarii przyznano 158,4 mln zł.

Osobliwością jest zaś wyjaśnienie potrzeby większych pieniędzy dla kancelarii: "W wydatkach kancelarii na 2011 r. ujęto koszty używania samolotów, które dotychczas były ponoszone przez Ministerstwo Obrony Narodowej".

Uwzględniono także wprowadzenie nowych odznaczeń takich jak Gwiazda Konga (dla żołnierzy polskiego kontyngent wojskowego, który tam stacjonował), czy w przyszłości Krzyże Niepodległości oraz Krzyże Wolności i Solidarności. Wymagało to również zapewnienia pieniędzy w budżecie na przyszły rok.

Wyczerpywanie się w magazynach zapasów niektórych odznaczeń oraz znaczny wzrost liczby składanych wniosków odznaczeniowych także znalazły swoje odzwierciedlenie w budżecie.

Być może więc kancelaria chciała oszczędzić, ale nie mogła, bo potrzebuje pieniędzy na ordery. Być może nie miała wcale takiego zamiaru, a minister Nowak nie wie, co mówi, choć wie, co NALEŻY powiedzieć. Faktem jest jednak, że oszczędności, o których mówił, nikt nie przewiduje.

Owszem, ostateczny kształt budżetu jeszcze nie został uchwalony. Podczas prac w parlamencie można wprowadzić do niego zmiany. Jeśli jednak kancelaria, idąc tropem słów jej ministra, rzeczywiście miałaby ograniczać swoje wydatki, najlepszy moment na to już przepadł. Obcięcie tych 11 mln zł teraz, po ujawnieniu rozbieżności między słowami a czynami, nie będzie już krokiem wiarygodnym, a tylko ulegnięciem naciskowi opinii publicznej. Bo niedobrze ją irytować.

W projekcie budżetu na 2011 rok zwiększono wydatki na Kancelarię Prezydenta RP, bo wyniosą one ponad 169,8 mln zł (w budżecie na 2010 rok planowane wydatki kancelarii wyniosły ponad 158,4 mln zł).

W tej kwocie znalazły się wydatki bieżące jednostek budżetowych - ok. 126,5 mln zł, dotacje i subwencje - 30 mln zł, wydatki majątkowe - ponad 12,5 mln zł oraz świadczenia na rzecz osób fizycznych - 703 tys. zł.

W planowanych na przyszły rok wydatkach Kancelarii Prezydenta RP ponad 139,8 mln zł przeznaczonych zostanie na urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa (w poprzednim roku przeznaczono na nie ponad 116,4 mln zł).

Najwięcej - ponad 110,3 mln zł - przeznaczono na urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa (w budżecie na 2010 rok - ok. 73 mln zł). O ok. 2,5 mln zł zwiększono wydatki na BBN. W projekcie budżetu na 2011 roku wynoszą one ponad 16,7 mln zł (w budżecie na 2010 rok wyniosły ok. 14,2 mln zł). W projekcie na przyszły rok więcej pieniędzy przeznaczono także na odznaczenia państwowe - 10 mln zł (w budżecie na 2010 rok była to suma ponad 4,8 mln zł).

Tomasz Skory, RMF FM

Fragment rozmowy Konrada Piaseckiego ze Sławomirem Nowakiem - Kontrwywiad, 29 września 2010:

Konrad Piasecki: A o ile budżet Kancelarii Prezydenta się zwiększył? Sławomir Nowak: Nie zwiększył się. 11 milionów, w projekcie budżetu. - I nie zwiększy się moim zdaniem. To znaczy zrezygnujecie z tych 11 milionów? - Z tego co wiem, takie są też rozmowy między kancelariami. To jest budżet odziedziczony po poprzednikach. To od razu rozstrzygam. Panie ministrze, pada tutaj zdecydowana deklaracja: nie chcemy 11 milionów, nie chcemy zwiększenia budżetu. - To jest pytanie do szefa kancelarii, nie wiem, jakie były przesłanki, nie znam dokładnie konstrukcji tego budżetu, ale ja będę namawiał do redukcji. Żeby nie było Bizancjum? - Bo po prostu uważam, że trzeba w sytuacji, w której musimy ograniczać wydatki w skali całego państwa, w skali całej administracji, to oczywiście inne instytucje muszą się do tego dostosować. To jest święta zasada. I będzie też okrajanie Kancelarii Prezydenta z ludzi, bo było Biznacjum jak pan zawsze powtarzał. - Z tego co wiem pan minister Michałowski przygotowuje i redukcję i takie rzeczywiście ograniczanie zatrudnienia. Pełną treść Kontrwywiadu znajdziesz tutaj

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »