Reklama

Otwieramy oczy na: Budżet obywatelski

Open Eyes Economy to ekonomia społeczeństwa obywatelskiego, pewna wrażliwość dotycząca przestrzeni publicznych i wartości wspólnych. Istnieje takie narzędzie, które od kilku lat stopniowo jest wdrażane w polskich miastach, z roku na rok dojrzewając i powiększając swój kaliber. To budżet obywatelski, MUST HAVE w świecie ekonomii wartości.

Kraków, podobnie jak inne polskie miasta, co roku organizuje głosowanie mieszkańców w ramach takiego właśnie obywatelskiego budżetu. Głosować można do 7 października. Możliwe jest głosowanie on-line lub osobiste w odpowiednich punktach. Wybiera się trzy projekty ogólno miejskie i trzy projekty realizowane na terenie własnej dzielnicy, przydzielając im punkty od 1 do 3. Projekty również zgłaszają sami mieszkańcy. Wiele z nich to świetne inicjatywy, potrzebne inwestycje i wspaniałe pomysły, choćby takie jak koncepcja budowy - w miejsce dzikiego parkingu - zielonego parku przy ulicy Karmelickiej (projekt nr 5). Zadziwia fakt, że w głosowaniu bierze udział tylko około od 10 do 20 proc. mieszkańców - w zależności od tego, jak policzymy krakowską populację. Jest bowiem w tym mieście - oficjalnie - 680.000 mieszkańców, ale tak naprawdę mieszka w Krakowie ponad 1.200.000 osób. Tu ciekawostka - najbardziej wiarygodnych danych na ten temat dostarczają.. miejskie wodociągi.

Reklama

Tak niewielka liczba oddanych głosów może niepokoić. Niezbyt intuicyjna forma głosowania przez Internet nie może być tu wytłumaczeniem - na smartfonie zajmuje to najwyżej 15 minut, zawsze można podejść też do punktu by głos oddać osobiście. Trzeba tylko chcieć. A głosuje się na poważne inwestycje - w Krakowie są to nawet pojedyncze budżety w wysokości do 2 mln. zł., mogące zmieniać jakość życia w mieście na poważną skalę. Łączna pula środków w 2019 roku to aż 30 milionów złotych. Z nowości w tym roku: mogą głosować nie tylko osoby zameldowane, ale WSZYSCY mieszkańcy Krakowa, włącznie z dziećmi i młodzieżą, studentami i osobami, które się nie zameldowały. Jeśli jesteś Open Eyes, głosujesz! Co więcej, w tym roku jest jeszcze dodatkowa zachęta - każdy głosujący może wziąć udział w loterii, w której nagrodami będzie 70 tabletów.

W komentarzach prosimy o informacje, jak wygląda sytuacja budżetów obywatelskich w innych miastach. Halo Łódź, halo Warszawa, halo inne miasta!

- - - - - - -

Open Eyes Economy Summit to międzynarodowy kongres ekonomii wartości odbywający się rokrocznie w Krakowie. Czwarta edycja kongresu po raz kolejny wypełni Centrum Kongresowe ICE Kraków specjalistami z różnych stron świata i dziedzin życia. Aktywiści, przedsiębiorcy, naukowcy, artyści w trakcie emocjonujących dyskusji i żywych potyczek spróbują znaleźć rozwiązania problemów trawiących współczesne społeczeństwa. Polityka klimatyczna, overtourism, rewolucja technologiczna, odpowiedzialny biznes - to tylko niektóre z tematów, które poruszą goście tegorocznego Open Eyes Economy Summit.

Mateusz Zmyślony

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »