Palisz? Teraz tylko w kabinie

Na warszawskim lotnisku jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się instalacja nowoczesnych kabin dla palaczy. Port lotniczy w stolicy będzie drugim po Wrocławiu, gdzie tego rodzaju nowoczesne rozwiązania będą służyły podróżnym.

Warto jednocześnie zauważyć, że dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina zostały zaprojektowane kabiny specjalne, między innymi wyższe od standardowych. Będą to pierwsze tego typu rozwiązania na europejskich lotniskach.

- Przez Port Lotniczy im. Chopina w Warszawie przewija się rocznie ponad 8,7 mln pasażerów, z czego 12 proc. to pasażerowie tranzytowi. Cały czas rozwijamy z liniami lotniczymi HUB przesiadkowy, tak więc liczba podróżnych na Okęciu na pewno będzie wzrastać - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy warszawskiego lotniska. - Decyzja o instalowaniu kabin wynika natomiast z sygnałów jakie do nas docierały od pasażerów. Po przejściu odprawy osoby uzależnione nie miały możliwości zapalenia papierosa. Postanowiliśmy to zmienić. Nowoczesne kabiny dla palących to jeden z elementów podnoszących komfort podróży, który jednocześnie nie narusza świata niepalących - uzupełnia Przemysław Przybylski.

Reklama

W kabinach dla palaczy instalowane są filtry, które można porównać do tych instalowanych w kominach dużych zakładów produkcyjnych. Sekretem nowoczesnych palarni jest kilkuetapowe oczyszczanie powietrza. Urządzenia filtrujące instalowane w kabinach potrafią wyłapać 99,997 proc. szkodliwych substancji zawartych w dymie Co ważne tak niedopałki, jak i zainstalowane filtry są na bieżąco utylizowane w specjalnych ekologicznych spalarniach.

- Wbrew pozorom nie chodzi tu o propagowanie palenia tytoniu - mówi Maciej Nasiński, prezes zarządu spółki palarnie.pl, firmy zajmującej się montażem i serwisem kabin dla palaczy. - Nie walczymy ani z palaczami, ani o palaczy. Akceptujemy fakt, iż w każdym miejscu pracy spotykamy zarówno osoby palące jak i te, które chcą uniknąć biernego palenia. My przede wszystkim tworzymy systemy chroniące niepalących. A jednocześnie ponieważ palenie jest legalne, więc moim zdaniem tych ludzi też nie wolno spychać do śmierdzących gett - dodaje Maciej Nasiński.

W Polsce na montaż specjalnych kabin dla osób uzależnionych od nikotyny zdecydowały się już między innymi Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Gospodarki. Zainteresowanie wykazują również administratorzy nowoczesnych biurowców i szefowie dużych przedsiębiorstw. Chodzi bowiem o stworzenie cywilizowanych warunków tak dla niepalących, jak i dla osób, które nie mogą rozstać się z nałogiem.

Dym z papierosów zanieczyszcza powietrze bardziej niż spaliny pochodzące z silników samochodowych. Jak podał serwis NewScientist, wypalenie trzech papierosów powoduje dziesięciokrotnie większą liczbę cząsteczek zanieczyszczeń w porównaniu z liczbą cząsteczek pochodzących ze spalin silnika pracującego na wolnych obrotach.
Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: palmy | palenie tytoniu | lotnisko | nowoczesne | kabina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »