Pandemia koronawirusa. Kryzys będzie gorszy i dłuższy, niż przewidują eksperci
Jak czytamy w w tygodniku "L'Obs" i na portalu Project Syndicate, doradca francuskiego rządu i ekspert firmy Market Securities Christophe Barraud oraz były szef MFW Kenneth Rogoff przewidują, że gospodarka światowa będzie podnosić się z kryzysu przez wiele lat.
Barraud, który od wielu lat jest uznawany jest przez agencję Bloomberga za "najlepszego prognostyka na świecie", mówi w wywiadzie dla "L'Obs", że nadchodzący kryzys gospodarczy będzie znacznie gorszy i dłuższy, niż przewiduje to większość ekspertów.
"Konsensus ekonomistów wydaje mi się wciąż zbyt optymistyczny, jeśli chodzi o skalę recesji" - ocenia Barraud.
"Można bez wielkiego ryzyka powiedzieć dzisiaj, że nie będzie ożywienia w formie V" - kontynuuje ekonomista, odnosząc się do modelu cyklu ekonomicznego, w którym po gwałtownym załamaniu dochodzi do równie szybkiej poprawy.
"Aby powrócić do poziomu PKB z ostatniego kwartału 2019 roku (...), trzeba będzie wielu lat. Jeśli uda się to zrobić przed 2023 rokiem, to będzie bardzo dobrze!" - uważa Barraud.
Według jego prognozy, 500 mln ludzi w skali świata może pogrążyć się w nędzy na skutek pandemii - pisze "L'Obs".
Na portalu Project Syndicate Rogoff, profesor ekonomii Uniwersytetu Harvarda i były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), pisze, że moment, w którym USA "wrócą do 70 czy 80 proc. (produkcji przemysłowej), wygląda teraz na odległe marzenie".
"Rodzi się nawet niepewność co do tego, jak USA przeprowadzą w listopadzie 2020 roku wybory prezydenckie" - pisze ekonomista.
Rogoff zakłada, że część, "na przykład 20-30 proc. ludzi aktywnych zawodowo, będzie w samoizolacji przez większość dwóch lat".
Oznacza to, że w gospodarce powstanie zarazem kryzys popytu, jak i kryzys podażowy. Nawet "po powrocie do +normalności+ za parę lat, trudno będzie przekonać firmy do zatrudniania ludzi i inwestowania, ponieważ będą one oczekiwały wyższych obciążeń podatkowych"; taka będzie bowiem cena pakietów pomocowych, jakie wdrażają rządy, by wesprzeć gospodarkę - pisze Rogoff.
Podkreśla jednak: "Tylko wtedy, gdy inwazja (koronawirusa) zostanie pokonana, możliwe będzie określenie ceny tego gospodarczego kataklizmu, który po niej zostanie".
W czwartek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa powiedziała, że nadchodzący kryzys gospodarczy będzie najgłębszym takim załamaniem od czasu wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, który wybuchł po krachu giełdowym w 1929 roku.
W najlepszym przypadku MFW oczekuje "częściowego ożywienia" gospodarczego w 2021 roku, jednak pod warunkiem, że pandemia zacznie się wycofywać w kolejnym kwartale br. Jeśli jednak potrwa ona do końca 2020 roku, to rok kolejny "będzie jeszcze gorszy" pod względem gospodarczym.
Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019