Pasmo 700 MHz na internet mobilny. Nie będzie MUX 5 i 6?

Podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC-15) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), która odbywa się w dniach 2-27 listopada w Genewie w Szwajcarii, podjęto kluczową decyzję, jeśli chodzi o pasmo 700 MHz - tak zwaną drugą dywidendę cyfrową.

Zgodnie z decyzją, częstotliwości w pasmie 694-790 MHz w Regionie-1 ITU (Europa, Bliski Wschód, Azja Środkowa) zostaną przeznaczone na mobilny internet. Analogiczna decyzja, ale dla Regionu-2 ITU (Ameryka Północna i Południowa) i Regionu-3 ITU (Azja-Pacyfik), została podjęta już podczas spotkania WRC-07 w 2007 roku.

Przepisy przyjęte przez WRC-15 zapewniają pełną ochronę transmisji telewizyjnych, a także systemów radionawigacji lotniczej w tym paśmie częstotliwości, w szczególności w krajach zrzeszonych w ramach Regional Commonwealth in the field of Communications (RCC).

Reklama

- Decyzja WRC-15 stanowi kamień milowy w rozwoju usług mobilnego internetu w skali światowej, niezależnie od lokalizacji, sieci czy używanego urządzenia - powiedział sekretarz generalny ITU, Houlin Zhao.

- Globalna harmonizacja pasma częstotliwości 694-790 MHz, którą przyjęto podczas WRC-15, otwiera drogę dla producentów i operatorów mobilnych, by oferować usługi mobilnego internetu w przystępnej cenie w obszarach obecnie pominiętych - powiedział François Rancy, dyrektor Biura Radiokomunikacji ITU.

Komentarz redakcji satkurier.pl:

W praktyce przeznaczenie pasma 700 MHz na internet mobilny może oznaczać utracenie w Polsce dwóch pełnych pokryć na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej, czyli uruchomienie MUX 5 i MUX 6 w przyszłości w Polsce staje pod znakiem zapytania. Aby rozwijać ofertę bezpłatnej telewizji naziemnej, konieczne jest przejście na DVB-T2 i ewentualnie na standard kompresji HEVC. Szansą na wzbogacenie treści oferowanych w NTC jest również telewizja hybrydowa HbbTV.

źródło: ITU/satkurier.pl

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: pasma | telewizja cyfrowa | telewizja | DVB-T | naziemna telewizja cyfrowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »