Pawlak: We wtorek rząd powinien zatwierdzić porozumienie ws. gazu
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w poniedziałek w Moskwie, że spodziewa się, iż na wtorkowym posiedzeniu rząd zatwierdzi porozumienie z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski. Tymczasem Komisji Europejskiej nie wystarczają dokumenty przesłane przez polski rząd w sprawie umowy gazowej z Rosją...
Rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko powiedział natomiast, że liczy, iż umowa gazowa zostanie podpisana w ciągu siedmiu, maksimum 10 dni.
Chodzi o międzyrządowe porozumienie z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu o ok. 2 mld m sześc. rocznie; jego projekt został wynegocjowany 17 października w Moskwie.
- - - - -
Rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko powiedział w poniedziałek w Moskwie, że w najbliższych dniach zostaną zakończone procedury uzgadniania na szczeblu państwowym porozumienia ws. zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski.
- Rozmawialiśmy o wszystkich aspektach rosyjsko-polskiej współpracy w sferze energetycznej. Z zadowoleniem stwierdziliśmy, że protokoły do międzyrządowej umowy gazowej zostały uzgodnione. W najbliższych dniach procedury uzgadniania na szczeblu państwowym w obu krajach zostaną zakończone - powiedział Szmatko. Dodał, że liczy, iż w ciągu siedmiu, maksimum 10 dni protokoły zostaną podpisane.
Waldemar Pawlak: - W ciągu kilku dni wszystko sfinalizujemy. Jutro Rada Ministrów będzie formalnie akceptować to porozumienie - powiedział w poniedziałek w Moskwie wicepremier. Podkreślił, że porozumienie spełnia wszystkie uwarunkowania Unii Europejskiej.
- Najważniejsze, że gaz jest dostarczany do odbiorców, w tym przemysłowych. Chcę podziękować za to, że w oparciu o "słowo honoru" transport gazu nie został zatrzymany - powiedział Pawlak.
- - - - -
Komisji Europejskiej nie wystarczają dokumenty przesłane przez polski rząd w sprawie umowy gazowej z Rosją - dowiedziała się korespondentka RMF FM. W piątek Warszawa przesłała Komisji szczegółowy opis umowy.
- To nam jednak nie wystarcza. Na tej podstawie nie możemy powiedzieć, czy umowa jest zgodna z unijnym prawem - powiedziała korespondentce RMF FM Marlene Holzner, rzeczniczka komisarza ds. energii.
Bruksela chce mieć wgląd do kontraktu między właścicielem (EuRoPol Gaz) polskiego odcinka Jamału a operatorem (Gaz-System). Komisja chce sprawdzić, czy rozdział ról między operatorem a właścicielem jest zgodny z unijnym prawem.
Katarzyna Szymańska-Borginon, RMF FM
- - - - -
- Jeszcze w tym tygodniu władze Gaz-Systemu mają zatwierdzić umowę w sprawie gazociągu jamalskiego - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska. Spółka ta ma zarządzać polskim odcinkiem tej magistrali, zgodnie z wymogami UE.
17 października w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie. Zapowiedziano wówczas, że zostanie ono sfinalizowane, gdy umowę operatorską ws. zarządzania gazociągiem jamalskim uzgodnią Gaz-System i EuRoPol Gaz.
W poniedziałek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w Moskwie, że rząd może zatwierdzić projekt porozumienia we wtorek. Natomiast rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko liczy, że w ciągu 7, maksymalnie 10 dni protokoły do porozumienia zostaną podpisane.
Do tej pory operatorem gazociągu jamalskiego był należący głównie do PGNiG i Gazpromu - EuRoPol Gaz. Unia Europejska wymaga, by operatorzy gazociągów transportowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu.
Spółki parafowały umowę 18 października. Następnie jej projekt zaakceptował Urząd Regulacji Energetyki. URE badał dokument pod kątem zgodności z przepisami krajowymi i unijnymi.
Sprawdź bieżące notowania PGNiG na stronach BIZNES INTERIA.PL