PAŻP i szpital MSWiA wspólnie przeciwko pandemii
Pierwszy w Europie system do lotów dronów - PansaUTM - będzie wspierał polskie służby medyczne w transporcie między placówkami. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Centralny Szpital Kliniczny MSWiA podpisały list intencyjny dotyczący tej współpracy.
Celem zawartej umowy jest transportowanie między szpitalami próbek medycznych, m.in. wymazów na COVID-19. Rozpoczęta współpraca jest kontynuacją przeprowadzonego w kwietniu, udanego testu wykorzystania drona, który wtedy przetransportował próbkę krwi.
- Dzisiaj w Europie jesteśmy liderami tworzenia środowiska dla bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki tej umowie będziemy mogli śmiało powiedzieć, że te próby, które wykonaliśmy na przełomie kwietnia i maja doprowadzą do sytuacji, gdzie będziemy wspólnie ratować nasze życie, nasze zdrowie - podkreślał Janusz Janiszewski, prezes PAŻP. Dodał, że dzięki umowie w przyszłości zostanie stworzony cały system transportu medycznego nie tylko w Warszawie, ale we wszystkich dużych miastach Polski.
System PANSA UTM to pierwszy w Europie funkcjonujący operacyjnie system do koordynacji ruchu bezzałogowych statków powietrznych. PAŻP wdrożyła go do użytku w połowie lipca 2020 r. System działa m.in. na lotniskach w Krakowie, Rzeszowie, Łodzi i Warszawie. Jak mówił niedawno Interii Janusz Janiszewski rynek usług dronowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i wkrótce będzie wart około 500 miliardów złotych. Zdaniem prezesa PAŻP, drony najpierw będą przewoziły towary a za kilka lat również ludzi. - Ruch lotniczy przesuwa się w stronę bezzałogowych pojazdów - powiedział Interii prezes PAŻP.
ew