Pekao: Gospodarka zaczyna wracać do normalności

Sytuacja w globalnej gospodarce zaczyna wracać do normalności - uważa wiceprezes Pioneer Pekao Investment Management, Peter Bodis. W jego opinii, poprawa kondycji w globalnej gospodarce spowoduje wzrost apetytu inwestorów na ryzykowne aktywa.

"Wszystkie czynniki, które wygenerowały obecny kryzys wygasają. Uważam, że najgorsze jest za nami, kryzys wydaje się zmierzać ku końcowi. Stopniowo wracamy do normalności i każdy kolejny kwartał powinien wyglądać lepiej" - powiedział podczas środowego spotkania z dziennikarzami.

Zaznaczył jednak, że nadal możliwe są negatywne niespodzianki. "Wciąż mamy problem Grecji, Hiszpanii, są też Włochy. Niemniej nie są to problemy systemowe, tak jak bańka na rynku nieruchomości w USA" - stwierdził.

W jego ocenie w czwartym kwartale br. nastąpi zsynchronizowany wzrost gospodarczy, czyli poprawiająca się kondycja gospodarki w USA, Europie, czy Chinach będzie mieć pozytywny wpływ na resztę regionów. To z kolei oznacza, jak mówił Bodis, że inwestorzy zaczną odwracać się od bezpiecznych aktywów (złoto, amerykańskie papiery skarbowe), a ich uwaga skupi się na tych bardziej ryzykownych.

Reklama

Bodis spodziewa się, że przełom br. i 2014 r. będzie dobrym okresem na rynków akcji. "Druga połowa 2014 r. i początek 2015 r. może upłynąć pod znakiem gry pod podniesienie stóp procentowych przez Fed, co negatywnie wpłynie na nastroje inwestorów, ale potem powinniśmy znów mieć powrót do wzrostów " - zaznaczył.

Dodał, że dużo większy potencjał do wzrostu mają giełdy w Europie niż w USA. "Konsensus rynkowy zakłada, że giełdy w USA mogą jeszcze zyskać ok. 20 proc. Zyski generowane przez tamtejsze spółki w czasie kryzysu nie spadły wyraźnie i już teraz są na rekordowych poziomach. W Europie zyski firm spadły wyraźnie i wciąż mają duży potencjał do wzrostu. Oznacza to, że wyceny spółek w Europie będą rosły szybciej niż w USA" - zwrócił uwagę.

Wiceprezes Pioneer Pekao stwierdził, że obok akcji, atrakcyjne dla inwestorów mogą być też obligacje korporacyjne. "Przy ożywieniu gospodarczym spółki łatwiej obsługują swój dług " - powiedział.

Pioneer Pekao Investment Management jest jedną z największych w Polsce firm zarządzających aktywami. Została ona powołana przez Pioneer Investments (który powstał z połączenia europejskich struktur bostońskiej firmy The Pioneer Group oraz EuroPlus, części firmy asset management należącej do UniCredito Italiano) oraz Bank Pekao.

__ _ _ _ _

OPINIA:

W najbliższych tygodniach i miesiącach powinno być już jasne, czy trwająca na giełdach większości emerging markets od początku sierpnia fala wzrostowa była sygnałem trwałej poprawy koniunktury, czy tylko korektą w trendzie spadkowym. Na razie bezpieczniej jest zakładać ten drugi scenariusz. Z kolei na giełdach krajów rozwiniętych i rynkach surowców, szczególnie miedzi, szybki odwrót po ostatnich wzrostach zdaje się wskazywać, że inwestorzy zaczęli się koncentrować nie na samej decyzji Fed, ale nad tym, co rezerwę do niej skłoniło. Jeśli uznamy, że powodem był stan i perspektywy amerykańskiej gospodarki, to rynki zasługują co najmniej na poważniejszą korektę.

Roman Przasnyski, Open Finance

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rynki wschodzące | Fed | giełdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »