Pekao: Polska gospodarka u progu technicznej recesji; szczyt inflacji pod koniec III kw.

Szereg słabszych ostatnio odczytów makro (produkcja przemysłowa, płace) zapowiadają w Polsce szybkie schłodzenie koniunktury.

Ekonomiści Banku Pekao prognozują, że PKB Polski w III kw. 2022 r. spadnie o 0,5 proc. kdk, a w IV kw. dynamika wyniesie 0 proc. kdk, co oznacza, że gospodarka znajduje się u progu technicznej recesji. Ich zdaniem, w całym 2022 r. wzrost gospodarczy wyniesie 4,5 proc., a w 2023 r. 1,5 proc. Szczyt inflacji przypadnie na koniec III kw. i znajdzie się poziomie ok. 16-16,5 proc.

Słabe odczyty

"Ostatni miesiąc przyniósł szereg słabszych odczytów makro (produkcja przemysłowa, płace), które naszym zdaniem zapowiadają w Polsce szybkie schłodzenie koniunktury. Sądzimy, że w III kw. 2022 r. wzrost PKB wyniesie -0,5 proc. kdk, a w IV kw. ok. 0 proc. kdk, co oznacza, że jesteśmy u progu technicznej recesji. Spadek PKB będziemy też najpewniej obserwować w Stanach Zjednoczonych i w Europie" - napisano w raporcie departamentu analiz makroekonomicznym Banku Pekao.

Reklama

Prognoza PKB bez zmian

"Całoroczną prognozę PKB dla Polski pozostawiamy bez zmian. W 2022 wzrost gospodarczy wyniesie 4,5 proc. rdr, a w przyszłym roku 1,5 proc. rdr" - dodano.

Ekonomiści Pekao prognozują, że szczyt inflacji w Polsce przypadnie pod koniec III kw. 2022 r. i znajdzie się poziomie ok. 16-16,5 proc.

"Tegoroczny szczyt inflacji jeszcze przed nami, ale jest już blisko. Utrzymujemy, że zobaczymy go pod koniec III kw. 2022 r. na poziomie 16-16,5 proc. przy scenariuszu braku eskalacji działań wojennych. Z końcem roku presja inflacyjna powinna powoli zacząć opadać ze względu na zakładane przez nas schłodzenie koniunktury, jak również efekty wysokiej bazy odniesienia z roku ubiegłego" - napisano.

Inflacja znowu przyspieszy

"Z kolei na początku 2023 r. inflacja chwilowo znowu przyspieszy ze względu na efekt niskiej bazy odniesienia z tytułu wprowadzenia Tarczy Antyinflacyjnej (która zostanie z nami także w 2023 r.). Bardziej dynamiczny spadek inflacji zobaczymy dopiero w drugiej połowie 2023 r." - dodano.

Pekao zrewidował w górę oczekiwania dotyczące docelowej stopy procentowej w Polsce.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

"Członkowie RPP konsekwentnie komunikują, że będą podwyższać tak długo, jak inflacja będzie w trendzie wzrostowym. Nie mamy powodu, żeby nie wierzyć tym zapewnieniom, a szczytu inflacji spodziewamy się w sierpniu lub wrześniu. Sądzimy więc, że czekają nas jeszcze dwie podwyżki o 75 pb., na jutrzejszym posiedzeniu i we wrześniu" - wskazują autorzy raportu.

Docelowa stopa

"Docelowa stopa sięgnie więc 7,5 proc., a nie 6,5 proc., jak sądziliśmy miesiąc temu. Przestrzeń do pierwszych obniżek stóp procentowych wciąż widzimy w końcówce 2023 r." - dodają.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja w Polsce | prognozy PKB | recesja | polska gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »