Pełny etat nie dla kobiet. Co czwarta Europejka pracuje mniej

Ponad jedna czwarta mieszkanek Unii Europejskiej pracuje jedynie na część etatu - wynika z zestawienia danych opublikowanego przez Eurostat. Mężczyźni na pół lub część etatu pracują dużo rzadziej. Wyniki dla Polski znacząco odbiegają od unijnej średniej.

Średnio w Unii Europejskiej na niepełny etat pracuje mniej niż co dziesiąty mężczyzna. Tak wynika z danych Eurostatu, czyli unijnego urzędu statystycznego. Jak podaje Eurostat, w III kwartale 2022 roku spośród wszystkich zatrudnionych w UE w wieku od 15 do 64 lat, na część etatu pracowało 8 proc. mężczyzn. 

Dla kobiet ten wskaźnik był znacząco wyższy. Na niepełny etat pracowało 28 proc. wszystkich pracujących mieszkanek UE w wieku 15-64 lat. Różnica pomiędzy częstością pracy na część etatu u kobiet i mężczyzn była jeszcze większa w poszczególnych krajach. 

Reklama

Państwem, gdzie sytuacja kobiet i mężczyzn pod tym względem różni się najbardziej, jest Holandia. Tam różnica wyniosła aż 39 punktów procentowych. Na niepełny etat w Holandii pracuje co czwarty mężczyzna (24 proc.) i prawie dwie trzecie kobiet (63 proc.). 

Także u zachodniego sąsiada Polski różnica jest całkiem spora: w Niemczech na niepełny etat zatrudniona jest prawie połowa pracownic. W przypadku mężczyzn na część etatu pracuje zaś jedynie co dziesiąty zatrudniony. Różnica wyniosła tam więc 37 pkt. procentowych.

Polska odbiega od średniej

Wynik dla Polski - podobnie jak w przypadku innych krajów naszego regionu - odstaje od unijnej średniej. Różnica pomiędzy tym, ilu mężczyzn i ile kobiet pracuje na część etatu jest w Polsce dużo mniejsza i wynosi 5 pkt. procentowych. Z wszystkich pracujących w niepełnym wymiarze godzin pracuje ok. 8 proc kobiet i ok. 3 proc. mężczyzn. 

Spośród wszystkich państw praktycznie nie było różnicy w częstości zatrudnienia na niepełny etat w Bułgarii. Rumunia z kolei to jedyny kraj w zestawieniu, gdzie na niepełny etat częściej pracują mężczyźni (4 proc.) niż kobiety (3 proc.). 

Dużo zależy od zawodu

Eurostat przeanalizował także, jak wyglądają różnice w zatrudnianiu kobiet i mężczyzn na część etatu w poszczególnych zawodach. Największa dysproporcja pojawiła się wśród grupy zawodów określonych jako “prace podstawowe". Ta grupa obejmuje np. sprzątanie czy pomoc kuchenną. 

Jak podaje urząd, prawie połowa (48 proc.) kobiet wykonujących takie prace jest zatrudniona na niepełny etat. W przypadku mężczyzn ten wskaźnik wynosi 19 procent.

Z kolei najmniejsze różnice, jeśli chodzi o udział pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn odnotowano w zawodach kierowniczych (10 proc. kobiet vs 3 proc. mężczyzn) oraz w przypadku operatorów maszyn i urządzeń (13 proc. kobiet vs 5 proc. mężczyzn).  

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca | niepełny etat | Eurostat | zatrudnienie | rynek pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »