Pełny obraz bezrobocia w Polsce. GUS wymienił niepokojące trendy
Bezrobocie szybciej rośnie wśród mężczyzn, ale na listach urzędów pracy wciąż jest więcej kobiet. Niewielki odsetek, niespełna 15 proc. bezrobotnych, pobiera zasiłki, a prawie połowę pozbawionych pomocy stanowią mieszkańcy wsi. Na oferty najrzadziej mogą liczyć absolwenci szkół. Tylko 0,2 proc. jest skierowana do tych, którzy w ciągu ostatniego roku ukończyli naukę - wynika z raportu "Bezrobocie rejestrowane 1-4 kwartał 2023 r." opracowanego przez GUS.
Pod koniec grudnia 2023 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy wynosiła 788,2, tys. osób. Było to o 3 proc. mniej niż w grudniu 2022 r. ale o 1,6 proc. więcej niż we wrześniu 2023 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego w tym czasie wynosiła w Polsce 5,1 proc. - o 0,1 p. proc. więcej niż na koniec poprzedniego kwartału i o tyle samo więcej niż rok wcześniej.
Wciąż w Polsce utrzymuje się terytorialne zróżnicowanie poziomu bezrobocia. Najwyższe od miesięcy notowane jest w województwie podkarpackim. Pod koniec grudnia minionego roku wynosiło ono 8,6 proc. (w marcu 2024 r. 9 proc.). Drugą, najwyższą wartość zanotowano w województwie warmińsko-mazurskim (8,3 proc.). Natomiast najmniejszym odsetkiem bezrobotnych mogły się pochwalić w zeszłym roku województwa wielkopolskie (3,0 proc.) i śląskie (3,6 proc.).