Reklama

Pentor: Inflacja na koniec roku wyniesie 3,69 proc. rdr

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec tego roku wyniesie 3,69 proc. rok do roku - poinformował Pentor w środę w komunikacie.

Oznacza to wzrost o 0,16 pkt w porównaniu z inflacją przewidywaną w poprzednim miesiącu.

Reklama

Bankowcy przewidują, że kurs dolara na koniec 2010 roku wyniesie 2,90 zł (o 7 groszy mniej niż oczekiwano w październiku), a euro wyniesie 3,91 zł (o 5 groszy mniej niż oczekiwano w październiku).

- - - - -

Wskaźnik Pengab w listopadzie spadł o 1,4 pkt do 29,5 pkt.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w listopadzie 2010 roku w stosunku do ostatniego październikowego pomiaru o 1,4 pkt i wyniósł 29,5 pkt - poinformował Związek Banków Polskich oraz Pentor.

Wskaźnik prognoz spadł o 2,1 pkt do 35,2 pkt, natomiast wskaźnik ocen spadł o 0,6 pkt do 23,9 pkt.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) spadł w listopadzie o 3,5 pkt, do 37,5 pkt.

- Jesteśmy w okresie dobrej koniunktury, ale z dużym znakiem zapytania. Na spadek Pengabu wpłynęła strona prognoz, nieco osłabł optymizm bankowców jeśli chodzi o to, jaki będzie przełom 2010 i 2011 roku - powiedział na konferencji Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora.

- Bankowcy sygnalizują osłabienie akcji kredytowej, zwłaszcza w grupie klientów indywidualnych; mamy za to wyraźną poprawę jeśli chodzi o przedsiębiorstwa - dodał.

Z badania instytutu Pentor wynika, że depozyty złotowe rosły w 40 proc. placówek bankowych, a spadały w 17 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 38 proc. placówek, a spadały w 18 proc.

Wzrostu stanu lokat a'vista ogółem spodziewa się 51 proc. placówek, a spadku 11 proc. Poprawy sytuacji w zakresie depozytów terminowych ogółem spodziewa się 49 proc. oddziałów, a pogorszenie przewiduje 10 proc.

Kredyty złotowe rosły w 68 proc. placówek (w porównaniu z poprzednim pomiarem wzrost o 5 pkt), malały w 9 proc. (spadek o 5 pkt), a w pozostałych nie zmieniła się (wzrost o 1 pkt). Rozwoju akcji kredytowej ogółem spodziewa się 74 proc. placówek (spadek o 2 pkt w porównaniu z poprzednim pomiarem), a spadku oczekuje 4 proc. (wzrost o 2 pkt).

Pentor podał, że oprocentowanie kredytów pozostało bez zmian w 91 proc. placówek, w 4 proc. wzrosło, a w pozostałych zmalało. Utrzymania ceny kredytu na obecnym poziomie spodziewa się 73 proc. placówek (spadek o 4 pkt), zmniejszenia 9 proc., a wzrostu 18 proc.

Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 52 proc. placówek, a spadły w 11 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 59 proc. placówek, spadku 7 proc., a pozostałe nie przewidują zmian.

Dowiedz się więcej na temat: RDR | Związek Banków Polskich | proca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »