PepsiCo otwiera nową fabrykę. Premier: W Polsce można realizować supernowoczesne projekty

Ta inwestycja, która jest wyrazem konsekwentnego dążenia do przyciągania inwestorów zagranicznych z całego świata, a w szczególności z krajów z nami najbardziej zaprzyjaźnionych jak USA jest znakomitym dowodem na to, że w Polsce można realizować supernowoczesne projekty greenfieldowe - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia fabryki PepsiCo w Świętem na Dolnym Śląsku.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w otwarciu nowej fabryki PepsiCo w Świętem. Podkreślał, że nowy zakład produkcyjny umożliwi podjęcie zatrudnienia przez setki osób.

To nie tylko 450, a docelowo ponad 600 nowych miejsc pracy, ale także cały nowy ekosystem, który będzie tworzony (....) cały ekosystem tworzącego się łańcucha dostaw. (...) Odzyskiwanie wody, własna oczyszczalnia ścieków, OZE - wszystko to razem tworzy ekosystem przyszłości - tłumaczył.

Coraz więcej inwestycji zagranicznych w Polsce

- Ta inwestycja, która jest wyrazem konsekwentnego dążenia do przyciągania inwestorów zagranicznych z całego świata, a w szczególności z krajów z nami najbardziej zaprzyjaźnionych jak USA jest znakomitym dowodem na to, że w Polsce można realizować supernowoczesne projekty greenfieldowe - mówił Morawiecki.

Reklama

Szef rządu zwrócił uwagę, że fabryka powstawała w trudnym okresie inwestycyjnym - pandemii i problemach gospodarczych które pojawiły się po wybuchu wojny w Ukrainie. Chwalił się, że Polska skutecznie przyciąga zagraniczne firmy do inwestowania.

- Najbardziej cieszę się z inwestycji krajowych, ale inwestor zagraniczny nie przyjdzie do Polski, gdy nie będzie mieć pewności swojej inwestycji. (...) PepsiCola była symbolem zachodu. Cieszę się zatem, że tamten czas jest już daleko za nami, że w wolnej, demokratycznej Polsce świętujmy kolejny sukces współpracy polsko-amerykańskiej - mówił. Podkreślał też, że przez tego typu inwestycje Polska umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

- Inwestycje zagraniczne w roku 2021, 2022 przekroczyły 110 mld zł. Rekordowe ilości - ponad dwa razy wyższe niż te, które były kilka, kilkanaście lat temu - podsumował szef rządu. 

"Przyjaźń między naszymi narodami nigdy nie była silniejsza"

Obecny na otwarciu fabryki ambasador USA Mark Brzezinski potwierdził słowa premiera o zainteresowaniu zagranicznych firm rynkiem polskim.

- Jest tu naprawdę silne zainteresowanie inwestorów amerykańskich inwestycjami w Polsce. Każdego dnia słyszę to od szefów firm USA, którzy badają możliwości inwestycji. Dziękuję za wsparcie i działania na rzecz wzmacniania relacji handlowych między USA a Polską. (...) Nie ma lepszego przykładu wspólnego sukcesu w rozwoju gospodarczym niż przykład PepsiCo - mówił. 

PepsiCo otworzyła swoją pierwszą fabrykę w Polsce w 1991 roku w Grodzisku Mazowieckim. Brzezinski podkreślał, że zakład w Świętem jest piątą i jak dotąd największą inwestycją firmy nad Wisłą, która będzie eksportować produkty na ponad 20 rynków europejskich. Zakład będzie wytwarzać słone przekąski; ambasador USA poinformował, że technologia pozwoli na odzyskanie i ponowne wykorzystanie wody z ziemniaka, z której warzywo składa się w 80 proc. 

Brzezinski podkreślał, że inwestycja jest kolejnym krokiem w umacnianiu stosunków polsko-amerykańskich. 

- Ilekroć firmy amerykańskie mnie pytają, czego oczekiwać w Polsce, to zawsze podkreślam - są to ludzie, którzy są bardzo lojalni. Cieszymy się na współpracę z naszymi polskimi przyjaciółmi. Chcemy, żeby Polska była oczywiście wolna, ale chcemy, żeby cieszyła się dobrobytem i rozwojem. To jest również pewna cecha wielu innych firm amerykańskich, które dokładają wysiłku, żeby to zapewnić. Dumny jestem z wpływu firm amerykańskich, jakie mają w Polsce (...) Przyjaźń między naszymi narodami nigdy nie była silniejsza, niż jest obecnie. Współpraca gospodarcza, która przyświeca naszym działaniom jest bliższa niż kiedykolwiek w historii - podkreślał ambasador USA.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PepsiCo | Mateusz Morawiecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »