Pesa wjeżdża do Afryki. Pociąg popłynie statkiem z Hamburga do Ghany

Rząd Ghany rozpoczął realizację programu budowy prawie 4 tysięcy km nowych linii kolejowych o standardowym rozstawie szyn. Z afrykańskiego tortu uszczknie swoją część bydgoska Pesa, która właśnie zakończyła montaż pierwszego pociągu dla egzotycznego zleceniodawcy. Docelowo do Ghany ma trafić 12 zespołów trakcyjnych.

Ghana rozpoczęła intensywny proces rozwoju infrastrukturę i buduje swoje własne kompetencje w kolejowych przewozach pasażerskich - informuje Pesa i dodaje, że wyprodukowane pojazdy będą obsługiwać ruch pasażerski na nowej linii kolejowej łączącej port morski Tema z portem rzecznym Mpakadan.

"Pojazdy z nowej serii produkcyjnej Regio160 będą spełniały najnowsze europejskie normy emisji spalin i zostaną wyposażone w nowoczesne, ekologiczne silniki Stage V. Będą to pierwsze tak przyjazne środowisku naturalnemu pojazdy dostarczone do Afryki" - czytamy w komunikacie Pesy.

Reklama

Pociągi dla Afryki. Prezentacja na dworcu w Bydgoszczy

W prezentacji pierwszego pojazdu na bydgoskim Dworcu Głównym uczestniczyli m.in. Yaw Owusu, Sekretarz Stanu i Prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany, wiceminister Piotr Malepszak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Michał Koniuch, wicewojewoda kujawsko - pomorski oraz Przedstawiciele Zarządu Pesa i Kolei Ghany.

- Chciałbym podziękować zarówno za szybką realizację naszego zamówienia, jak i dzisiejszą uroczystość. Dostawa tych nowoczesnych pociągów to milowy krok w rozwoju kolei w Ghanie, który będzie miał ogromne znaczenie nie tylko dla sektora kolejowego, ale dla całości rozwoju kraju. Chcemy kontynuować współpracę naszych lokalnych firm z Pesa, to otwarcie na międzynarodową współpracę gospodarczą, które niesie z sobą wiele korzyści dla naszych obywateli - powiedział Yaw Owusu, Sekretarz Stanu i Prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany.

- Produkcja tych pojazdów to wyzwanie nie tylko ze względu na ekstremalnie krótki czas realizacji dostawy, ale przede wszystkim specyficzne warunki eksploatacyjne w jakich będą one jeździć. Dla PESA ta umowa to początek współpracy z Ghaną, która jest jednym z najbardziej obiecujących wschodzących rynków kolejowych w Afryce  - podkreśla Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

- Po kilkunastu krajach Europy czas na Afrykę (...) Przedstawicielom kolei z Ghany gratuluję wyboru - jestem przekonany, że pasażerowie będą podróżować bezpiecznymi, komfortowymi pociągami- powiedział Michał Koniuch, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, podkreślając znaczenie Pesy dla regionu.

Nowy pociąg popłynie do Ghany z Hamburga. Transport jest logistycznym wyzwaniem

Pierwszy, zaprezentowany na dworcu w Bydgoszczy pociąg przeznaczony dla afrykańskiego zleceniodawcy, popłynie do Ghany statkiem z portu w Hamburgu. Przedstawiciele Pesy nie ukrywają, że sam transport zespołów trakcyjnych do Afryki będzie logistycznym wyzwaniem.

- Po zakończeniu testów w lutym 2024, ten pojazd zostanie podzielony na dwa człony, przetransportowany na specjalnych lawetach do Hamburga, następnie statkiem dotrze do portu Tema w Ghanie. W marcu 2024 rozpoczniemy ostatnie jazdy testowe w warunkach eksploatacyjnych - poinformował Jan Bończyk, szef kolejowego rynku zagranicznego Pesa.

Pesa z powodzeniem zdobywa zagraniczne rynki

PESA, jako szósty na świecie producent pojazdów spalinowych, zaoferowała Kolejom w Ghanie najnowocześniejsze pojazdy eco-DMU z nowej platformy pojazdów regionalnych (odpowiadają potrzebom afrykańskich przewoźników, operujących przede wszystkim na liniach niezelektryfikowanych). Do tej pory PESA dostarczyła ponad 450 pojazdów DMU, którymi podróżują między innymi pasażerowie w Polsce, Niemczech, Czechach, Włoszech, na Litwie, Ukrainie i Białorusi. 

Pesa z powodzeniem zdobywa zagraniczne rynki. Ostatnio głośno było m.in. o kontrakcie na dostawę zespołów trakcyjnych do Rumunii.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PESA Bydgoszcz SA | pociągi | Afryka | ghana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »