PFR wesprze Mabion przy produkcji szczepionki na COVID-19

Mabion i Polski Funduszu Rozwoju podpisały porozumienie dotyczące wsparcia kapitałowego na produkcję szczepionki na COVID-19.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Polska spółka biotechnologiczna Mabion po zawarciu umowy ramowej z amerykańską firmą biotechnologiczną Novavax, Mabion podpisała porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju. Spółka może pozyskać do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych, szczególnie związanych z potencjalną współpracą z Novavax. Około godz. 13 akcje Mabionu na warszawskiej giełdzie rosły o 89 proc., a jedna akcja kosztowała 59,20 zł.

Reklama

Warunkiem uzyskania finansowania dłużnego w wysokości do 30 mln zł jest m.in. podpisanie przez Mabion z Novavax umowy na komercyjną produkcję kandydata na szczepionkę: NVX-CoV2373.

Podpisane przez Zarząd spółki Mabion i Polski Fundusz Rozwoju porozumienie dotyczy potencjalnej inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł. Celem transakcji jest rozbudowa mocy produkcyjnych Spółki w związku ze współpracą Mabion z amerykańską firmą Novavax i potencjalną produkcją szczepionki przeciw COVID-19 będącej w trakcie rejestracji, w skali komercyjnej.

- Epidemia koronawirusa pokazała jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego ma silny przemysł biotechnologiczny. Jesteśmy od kilku lat zaangażowani w inwestycje polskich spółek w tym obszarze w ramach programu PFR Life Science. Ważne są obecnie szczególnie te firmy, które teraz mogą dostarczać szczepionki lub leki przeciwko COVID-19. Dlatego PFR będzie finansować produkcje szczepionek firmy Novavax przez firmę Mabion, która jako pierwsza polska firma ma szansę aktywnie włączyć się w proces produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 - mówi Paweł Borys, prezes Zarządu PFR SA.

Potencjalna inwestycja PFR planowana jest dwutorowo. Kwota w wysokości 30 mln zł stanowi element dłużny i powinna trafić do Mabion w postaci oprocentowanej trzyletniej pożyczki lub emisji obligacji, z kolei za kwotę do 10 mln zł PFR planuje objąć akcje emisji serii U Spółki, przeprowadzonej w formie subskrypcji prywatnej w drodze oferty publicznej zgodnie z warunkami uchwalonymi przez NWZ w dniu 23 lutego 2021 r.

Ponadto w ramach opracowanej przez Zarząd Mabion długoterminowej strategii finansowania spółki, prowadzone są działania zmierzające do pozyskania inwestora strategicznego oraz kolejne podwyższenie kapitału zakładowego spółki. W drugim etapie planowana jest emisja akcji serii V w formie subskrypcji prywatnej przeprowadzanej w drodze oferty publicznej na podstawie prospektu z wyłączeniem prawa poboru. Spółka zwołała kolejne NWZ na 22 marca 2021 r. w celu głosowania uchwały w zakresie nowej emisji.

Warunkiem uzyskania finansowania dłużnego w wysokości do 30 mln zł jest m.in. podpisanie przez Mabion z Novavax umowy na komercyjną produkcję kandydata na szczepionkę: NVX-CoV2373.

- Cieszymy się, że państwo polskie zdecydowało się wesprzeć starania naszej Spółki w walce z globalną pandemią. Liczymy, że sprawny transfer technologii i pomyślne przeprowadzenie serii testowych otworzą nam drogę do seryjnej produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novovax przeciw COVID-19 - mówi Adam Pietruszkiewicz, członek Rady Nadzorczej delegowany do wykonywania czynności członka zarządu Mabion.

Mabion zawarł z Novavax umowę ramową 3 marca 2021 roku. Na jej podstawie w pierwszej połowie tego roku Spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki. Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie do obrotu NVX-CoV2373, Mabion i Novavax podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej.

Porozumienie między Mabion a PFR ma charakter niewiążący.

Wcześniej o pracach związanych z lekiem na COVID-19 informował lubelski Biomed.

O co chodzi w umowie z firmą Novavax

Novavax jest firmą biotechnologiczną zaangażowaną w dostarczanie nowych produktów, które wykorzystują jej własną, innowacyjną, opatentowaną technologię rekombinowanych szczepionek nanocząsteczkowych w celu zapobiegania szerokiej gamie chorób zakaźnych.

Mabion zawarł z Novavax, Inc. umowę ramową na podstawie której przy udziale Novavax podejmie działania związane z transferem technologii procesu produkcyjnego antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19 o roboczej nazwie NVX-CoV2373 oraz przeprowadzi w zakładzie spółki próby techniczne procesu w skali komercyjnej. Umowa Ramowa obowiązuje do 31 grudnia 2023.

Strony uzgodniły zakres oraz budżet prac zleconych spółce Mabion w celu przeprowadzenia transferu technologii oraz produkcji serii technicznych antygenu białkowego NVX-CoV2373. Działania te są standardowymi w przypadku rozpoczynania współpracy w zakresie wytwarzania kontraktowego. Zakres zleconych prac w ramach pierwszego zamówienia obejmuje transfer technologii od Novavax do spółki. Ponadto zakres obejmuje: kwalifikację metod analitycznych po transferze, łącznie z wdrożeniem przenoszonych metod i dokumentacji związanej z procesem wytwórczym do systemu jakości Spółki, wyprodukowanie jednej serii technicznej i jednej serii testowej, będącej potwierdzeniem powtarzalności w produkcji serii, produktu w zakładzie Mabion.

Mabion szacuje, że do realizacji pierwszego zamówienia nie są wymagane żadne istotne inwestycje. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. Według najlepszej wiedzy i estymacji Spółki, proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie 2021 r.

Intencją stron jest, w przypadku kontynuacji współpracy produkcyjnej, możliwość włączenia zakładu Mabion w łańcuch wytwórczy Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej dla Novavax. Będzie to wymagało dodatkowych uzgodnień dotyczących kwestii technicznych, finansowych, jakościowych oraz harmonogramowych.

Umowa nie określa minimalnych wielkości zamówień, przy czym określa zakres prac ustalonych w ramach pierwszego zamówienia. Jednocześnie Novavax zachowuje prawo do rozwiązania umowy w całości lub w części, w dowolnym momencie bez podawania przyczyny. Podjęcie przez Mabion ewentualnej współpracy z innymi podmiotami w obszarze wytwarzania szczepionek na COVID-19 będzie wymagało uprzedniej zgody Novavax.

Jednocześnie Mabion zakończył współpracę z Vaxine Pty Ltd., o której informował od września 2020 r.

Na tym etapie jest za wcześnie na określenie docelowej skali współpracy nawiązanej z Novavax oraz docelowego zakresu prac, które ostatecznie będą realizowane, a tym samym na oszacowanie wpływu rozpoczętej współpracy z Novavax na wyniki finansowe spółki. Takie oszacowanie będzie możliwe po uzgodnieniu przez partnerów warunków umowy komercyjnej. Spółka posiada odpowiedni zespół, doświadczenie produkcyjne, wiedzę oraz technologię wraz linią produkcyjną, które pozwalają na realizację prac zleconych przez Novavax.

W ocenie zarządu Mabionu prace realizowane przez spółkę będą miały umiarkowanie pozytywny wpływ na wyniki spółki, jak również wesprą wdrożenie strategicznych planów spółki.

Historia Mabionu

Mabion jest pierwszą polską firmą biotechnologiczną rozwijającą przeciwciała monoklonalne, której głównym celem jest opracowywanie, produkcja i sprzedaż leków biopodobnych na szeregu rynków regulowanych.

Spółka została utworzona w marcu 2007 roku przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, jednego z czołowych producentów leków stosowanych w terapiach specjalistycznych, w tym onkologicznych w Polsce, Polfarmex z Kutna, krajowego lidera na rynku leków wydawanych na receptę, IBSS Biomed z Krakowa, największego w Polsce i liczącego się w Europie producenta szczepionek oraz Genexo z Warszawy firmy działającej na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii. Mabion tworzyły także dwa podmioty prowadzące badania naukowe z zakresu biotechnologii: BioCentrum i Biotech Consulting.

Głównym projektem Mabionu jest MabionCD20. Spółka prowadzi rejestrację w ramach scentralizowanej procedury na wszystkich rynkach europejskich w partnerstwie z Viatris (dawniej Mylan) - jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie.

Od 2013 roku Mabion jest notowany na głównym rynku GPW. Spółka wchodzi w skład indeksu mWIG40.

d.e.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

MABION

16,5000 -0,0600 -0,36% akt.: 15.04.2024, 10:36
  • Otwarcie 16,5000
  • Max 16,6800
  • Min 16,5000
  • Kurs odniesienia 16,5600
  • Suma wolumenu 2 092
  • Suma obrotów 34 685,2800
  • Widełki dolne 14,8600
  • Widełki górne 18,1400
Zobacz również: BIOMEDLUB BIOTON CLNPHARMA
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mabion S.A. | szczepionka przeciw Covid-19 | PFR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »