PGE będzie sprzedawać Polakom węgiel brunatny. "Kolejne ułatwienie dla klientów"

Grupa PGE poinformowała, iż rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla klientów indywidualnych. Jest to możliwe dzięki ustawie przyjętej przez Sejm. Węgiel brunatny na potrzeby grzewcze będzie pochodzić z dwóch największych polskich kopalni w Bełchatowie i Turowie.

PGE GIEK rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych - poinformowała Grupa PGE. Dzięki ustawie przyjętej przez Sejm, węgiel brunatny z dwóch największych polskich kopalni w Bełchatowie i Turowie może być czasowo wykorzystywany na potrzeby grzewcze.

"Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku" - poinformowała w komunikacie PGE.

Reklama

- Sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla. W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych - podkreślił prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski.

Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych: Jak go zamówić?

Każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od dwóch do sześciu ton tylko w jednej z dwóch kopalń PGE GiEK - w Turowie lub Bełchatowie. Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru.

Jak zaznaczono w komunikacie, sprzedaż indywidualna będzie stanowiła niewielki odsetek całkowitego wydobycia i nie wpłynie na dalsze, stabilne dostawy węgla do Elektrowni Bełchatów i Turów. Tak jak dotychczas węgiel brunatny z obydwu kopalń będzie przede wszystkim służył do produkcji energii elektrycznej pokrywającej 27 proc. krajowego zapotrzebowania.

Szczegółowe zasady funkcjonowania punktów sprzedaży węgla w Kopalni Bełchatów i Kopalni Turów jak również warunki sprzedaży i płatności wraz z cennikiem są dostępne na stronach internetowych obu kopalni. PGE podaje również numery infolinii, pod którymi można zamawiać węgiel: Kopalnia Bełchatów - tel. (44) 737 47 72 w godz. 8-16 w dni robocze; Kopalnia Turów - tel. (75) 773 57 83 w godz. 7-14 w dni robocze.

Zakaz sprzedaży węgla brunatnego dla gospodarstwom domowym został zniesiony

Do 30 kwietnia 2023 sprzedaż nie tylko węgla brunatnego, ale też miału dla gospodarstw domowych jest legalna, zresztą miały węglowe już coraz częściej pojawiają się w sprzedaży węglowych spółek, jak. np. w PGG. Nie będzie też żadnych kar dla osób, które będą nimi palić w tym sezonie grzewczym.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »