PGE i ARP chcą rozruszać rynek autobusów elektrycznych
Polska Grupa Energetyczna i Agencja Rozwoju Przemysłu zamierzają wspólnie pozyskiwać kontrakty na dostawę, dzierżawę lub długoterminowy wynajem autobusów elektrycznych. Spółki będę koordynować proces produkcyjny realizowany przez polskie firmy z branży, m.in. Autosan.
Grupa PGE, za pośrednictwem funduszu FIZAN Eko-Inwestycje, wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu zainicjowała projekt, w ramach którego pozyskiwane będą kontrakty na dostawę, dzierżawę lub długoterminowy wynajem autobusów elektrycznych - podały spółki w komunikatach prasowych.
Umowa między partnerami w tej sprawie została podpisana właśnie w siedzibie Autosanu. Jak podają, współpraca jest krokiem w stronę wymiany taboru jednostek samorządu terytorialnego przeznaczonych m.in. do transportu uczniów do szkół. Obydwa podmioty planują wspólne zaangażowanie finansowe w projekt.
PGE i ARP przekonują, że transport publiczny jest perspektywiczną branżą z dużym potencjałem. Spore zapotrzebowanie zgłaszają bowiem w tym obszarze samorządowi organizatorzy przewozów. Branża daje też możliwości pozyskania wsparcia finansowego w ramach krajowych programów.
Projekt wpisuje się w strategię firm w zakresie elektromobilności. PGE tworzy infrastrukturę ładowania, która obejmuje obecnie prawie 60 punktów w kilkunastu miastach w całym kraju. Są one zasilane od września wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Spółka rozwija też usługę e-carsharingu m.in. w Siedlcach.
- Podpisanie dzisiaj porozumienie to kolejny krok, który pozwoli nam nie tylko wejść w strategiczny obszar transportu publicznego, ale również zapewni bezpieczny i ekologiczny transport do szkoły. Konsekwentnie budujemy polski potencjał produkcyjny w elektromobilności - podkreśla Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
wj