Reklama

PGE sprowadza węgiel z zagranicy. Spółka podała cenę i zasady sprzedaży

PGE Paliwa, spółka z grupy PGE, rozpoczęła sprzedaż importowanego węgla do klientów instytucjonalnych (szpitali, szkół, ośrodków zdrowia, domów pomocy społecznej), przedsiębiorców, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel (w tym do gospodarstw rolnych i ogrodniczych) oraz pośredniczących podmiotów węglowych - podała spółka w komunikacie.

Cena węgla opałowego typu ekogroszek/groszek lub orzech wynosi około 2100 zł netto plus VAT, plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Do tego trzeba doliczyć transport. Cena węgla typu miał energetyczny to około 1700 zł netto plus VAT, plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Minimalny wolumen dostawy wynosi około 25 ton i wielokrotność tej ilości. Oferta nie jest przeznaczona do sprzedaży detalicznej.

PGE znalazła się wśród podmiotów zobligowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego do zapewnienia odpowiedniej ilości węgla na potrzeby sektora komunalnego i odbiorców indywidualnych.

Reklama

Spółka poinformowała, że od 13 lipca do 28 września sprowadziła do Polski drogą morską 2 mln ton węgla, a do 30 kwietnia przyszłego roku ma w planach import ok. 1,1 mln ton miesięcznie, co w sumie daje ok. 10 mln ton surowca. 

- Wywiązujemy się ze swojego zadania i rozpoczynamy dystrybucję sprowadzonego węgla - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Przypominam, że PGE Paliwa importuje węgiel tylko i wyłącznie od sprawdzonych kontrahentów. Każdy transport poddawany jest kontroli jakości węgla zarówno w porcie nadania, jak i w porcie odbioru. Badania jakości węgla wykonywane są przez niezależne, akredytowane laboratoria. Ich wyniki są potwierdzone certyfikatem - dodaje.

Jak zamówić węgiel z PGE?

Szczegóły oferty PGE Paliwa, niezbędne informacje i formularz zamówienia znajdują się na stronie www.gkpge.pl/zakup-wegla. Nie ma możliwości złożenia zamówienia drogą telefoniczną, ale uruchomiona została specjalna infolinia.

Po wypełnieniu formularza na stronie, czyli po złożeniu zapytania o ofertę, pracownik działu handlowego firmy skontaktuje się z klientem, by przedstawić szczegóły oferty i podpisania umowy sprzedaży węgla.

Transport węgla jest po stronie odbiorcy. Węgiel będzie do odbioru we wskazanym przez PGE Paliwa miejscu. Ustalenie czasu i miejsca odbioru nastąpi telefonicznie po kontakcie przez PGE Paliwa.

Odbiorcy byli informowani o możliwych zakupach

W czerwcu tego roku PGE Paliwa skontaktowała się z 350 ciepłowniami w Polsce z informacją o możliwości złożenia oferty na zakup paliwa dla systemów ciepłowniczych. Dodatkowo w sierpniu wysłała pismo do ponad 2,8 tys. jednostek samorządu terytorialnego, w którym przekazała informację o możliwości zakupu węgla od PGE Paliwa na potrzeby lokalnych ciepłowni i elektrociepłowni. Z kolei we wrześniu przypomniała o możliwości rejestracji spółek komunalnych jako pośredniczących podmiotów węglowych upoważnionych do zakupu i sprzedaży węgla mieszkańcom gminy.

- Zwracam się do wszystkich wójtów, starostów, aby spółki komunalne działające na państwa terenie rejestrowały się jako pośredniczący podmiot węglowy. Dzięki temu będą mogły kupować węgiel sprowadzany przez PGE Paliwa i sprzedawać go mieszkańcom państwa gminy. W ten sposób zapewnią państwo mieszkańcom możliwość szybkiego zakupu węgla na cele opałowe - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

morb

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »