PGNiG OD obniży ceny gazu. URE zatwierdził nową taryfę
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził spadek taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych największego sprzedawcy gazu w Polsce - PGNiG Obrót Detaliczny - o 8,54 proc. - poinformowano w czwartkowym komunikacie.
W zmienionej taryfie cena gazu spada z 318,14 do 290,97 zł za MWh. Stawki opłat abonamentowych nie zostały skorygowane. Jak przypomniał URE, ze względu na obowiązujące do końca czerwca br. zamrożenie ceny gazu na poziomie 200,17 zł za MWh, odbiorcy na razie nie odczują zmiany tej taryfy.
Przedłużenie przepisów "mrożących" ceny nie oznaczało jednak braku konieczności prowadzenia przez Urząd postępowań taryfowych. Zatwierdzone taryfy stanowią bowiem podstawę do obliczenia wysokości rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym.
W związku ze znaczącymi spadkami rynkowych cen gazu ziemnego na rynkach hurtowych, na początku 2024 r. prezes URE wezwał 14 podmiotów posiadających zatwierdzone taryfy na sprzedaż (tzw. obrót) paliwami gazowymi, w tym PGNiG OD, do przedłożenia wniosków o zmianę taryf i obniżenie przewidywanych cen zakupu paliw gazowych.
W sytuacji spadku cen gazu, przy braku wniosku o zmianę taryfy ze strony przedsiębiorstwa energetycznego, regulator może wezwać taki podmiot do złożenia wniosku o zmianę taryfy w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania. Brak odpowiedzi na wezwanie wstrzymuje wypłaty rekompensat.
- URE na bieżąco monitoruje sytuację rynkową i podejmuje działania w reakcji na zmieniające się warunki (...) - skomentował, cytowany w komunikacie, prezes URE Rafał Gawin.
Do URE wpłynęło 13 wniosków o zatwierdzenie zmiany taryf (jeden podmiot zaprzestał obsługi odbiorców uprawnionych). Do końca lutego 2024 r. Prezes URE zatwierdził osiem zmian taryf skutkujących obniżeniem cen gazu. Obniżki wyniosły od 0,3 proc. do 28 proc. w zależności od portfela zakupowego poszczególnych przedsiębiorstw obrotu.
Na całkowitą wysokość rachunku za gaz dla gospodarstw domowych składają się: opłaty za paliwo gazowe, opłaty abonamentowe oraz opłaty za usługę dystrybucji paliw gazowych. W Polsce sprzedaż gazu do odbiorców końcowych i realizacja usług dystrybucji paliw gazowych zdominowana jest przez podmioty z grupy kapitałowej Orlen. Udział PGNiG w sprzedaży gazu w 2022 r. wyniósł prawie 90 proc.