PGZ stawia na polski czołg
PGZ jest na ostatnim etapie opracowania nowej strategii działania. W średnim terminie koncern do 2023 roku chce zwiększyć udział swoich spółek w realizacji zamówień na potrzeby polskiego wojska. Grupa chce być dostawcą pierwszego wyboru dla Ministerstwa Obrony Narodowej.
Prezes PGZ przedstawił informację o bieżącej działalności koncernu, w szczególności o realizowanych kontraktach, na posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej.
Opozycja pytała, czy w związku z dużymi zamówieniami zleconymi dla zagranicznych firm, na przykład na dostawę samolotów F-35, nie ucierpią krajowi producenci. Witold Słowik uważa, że obawy są nieco przesadzone.
- W ramach zwiększania wydatków na obronę przez MON ilość przeznaczonych środków w poszczególnych latach będzie rosła, co spowoduje również, że będzie możliwość wydatkowania większych sum pieniędzy w PGZ przez MON - powiedział Witold Słowik.
PGZ jest na ostatnim etapie opracowania nowej strategii działania. W średnim terminie koncern do 2023 roku chce zwiększyć udział swoich spółek w realizacji zamówień na potrzeby polskiego wojska.
Oprócz tego zamierza zredukować koszty działalności, czy rozwinąć sprzedaż cywilną i eksport. PGZ planuje też zwiększyć udział nowoczesnych technologii i produktów w swojej ofercie.
- Ambicją PGZ jest rozwijanie w szczególności broni pancernej i rakietowej. Chcemy stworzyć projekt nowego polskiego czołgu i tego typu kontrakty realizować dla MON - wyjaśnił prezes PGZ.
Według informacji przedstawionych przez kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej w 2018 roku zamówienia obronne wyniosły 12,8 miliarda złotych, w tym 5,6 miliarda złotych przypadło rodzimemu przemysłowi. Znaczna część środków została przeznaczona na zakup systemu obrony przeciwlotniczej Patriot w ramach programu Wisła
..................
to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.
Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo.
PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem "Poprad" i radarem "Soła"; przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe "Grom" i "Piorun"; przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski bardzo bliskiego zasięgu "Pilica"; system bezzałogowych statków powietrznych PGZ-19R; kołowy transporter opancerzony "Rosomak"; samobieżny moździerz "Rak"; system artyleryjski z samobieżną armatohaubicą "Krab"; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami "Beryl" oraz "Grot". PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów.
Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.
Źródło informacji: Polska Grupa Zbrojeniowa