Reklama

PGZ szuka finansowania w bankach

Polska Grupa Zbrojeniowa po czterech miesiącach 2019 roku ma 9 mln zł skonsolidowanego zysku netto - poinformował prezes PGZ Witold Słowik. Grupa szuka środków na inwestycje, myśli m.in. o refinansowaniu w bankach, a także o emisji do 1 mld zł obligacji.

W stosunku do stanu z kwietnia 2018 roku wynik netto grupy PGZ jest lepszy o 87 mln zł.

Przychody grupy po kwietniu 2019 roku wyniosły 1,3 mld zł wobec 1,1 mld zł przed rokiem.

Według zaudytowanych danych przychody PGZ w całym 2018 roku wyniosły około 5,5 mld zł wobec niespełna 5 mld zł w 2017 roku. Wynik netto ze sprzedaży wzrósł w zeszłym roku z 200 do 325 mln zł, EBITDA wzrosła o 140 mln zł, do 517 mln zł, a skonsolidowany zysk netto sięgnął 37,4 mln zł wobec 114 mln zł straty netto przed rokiem.

Słowik poinformował, że w grupie jest 29 spółek, które zanotowały dodatni wynik, w tym 24 spółki poprawiły swoje wyniki rok do roku. W grupie PGZ jest 45 spółek podlegających konsolidacji, a PGZ ma udziały łącznie w ponad 100 spółkach.

Reklama

Prezes PGZ zaznacza, że pomimo poprawy wyników grupa w dalszym ciągu potrzebuje nowych środków na inwestycje.

- Przygotowaliśmy listę 13 wieloletnich projektów inwestycyjnych. Wartość całego programu inwestycyjnego PGZ to 2,3 mld zł - powiedział podczas komisji energii i skarbu państwa Witold Słowik. - Naszym naturalnym partnerem jest BGK, finansuje nas też PKO BP, chcemy, by w większym zakresie finansował nas Bank Pekao - dodał.

Kolejnym źródłem finansowania ma też być Europejski fundusz na rzecz inwestycji infrastrukturalnych. Słowik liczy na zwiększenie wydatków europejskich w przyszłej perspektywie unijnej.

- Rozważamy też emisję obligacji na rynku bankowym o wartości około 1 mld zł, ale to jest na etapie przygotowawczym - powiedział.

PGZ zabiega też o podniesienie kapitału zakładowego. - Staramy się o podniesienie kapitału zakładowego PGZ. Przed kilku laty do naszej grupy trafiły spółki o różnej kondycji finansowej, trafił też do grupy przemysł stoczniowy, który generuje straty - powiedział Słowik.

Obecny na komisji wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz poinformował, że w tym roku MON podpisał już umowy o łącznej wartości 9,5 mld zł, z czego kontrakty ze spółkami z grupy PGZ sięgają 4,5 mld zł.

Konsorcjum jest liderem na rynku zbrojeniowym w Polsce. Firma powołana kilka lat temu skupia 63 spółki oraz posiada udziały w 40 innych firmach zbrojeniowych.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ)

to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo.

PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem "Poprad" i radarem "Soła"; przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe "Grom" i "Piorun"; przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski bardzo bliskiego zasięgu "Pilica"; system bezzałogowych statków powietrznych PGZ-19R; kołowy transporter opancerzony "Rosomak"; samobieżny moździerz "Rak"; system artyleryjski z samobieżną armatohaubicą "Krab"; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami "Beryl" oraz "Grot". PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów.

Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.

Źródło informacji: Polska Grupa Zbrojeniowa

Grupa PGZ na stratach? Polska Grupa Zbrojeniowa w 2017 roku zarobiła 200 mln złotych. Jednak w raporcie skonsolidowanym pokazała wynik na wielkim minusie - na poziomie 112 mln zł - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Dla porównania, w 2016 roku strata wyniosła 104 mln zł. Strata ma wynikać z rezerw na spółki zależne. W 2017 r. wydatki na wynagrodzenia w PGZ przeznaczono 1,08 mld złotych, czyli o ponad 120 mln złotych więcej niż rok wcześniej.
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »