Reklama

Piechociński zapowiada zamknięcie nierentownych ścian w kopalniach

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział zamknięcie najbardziej nierentownych ścian wydobywczych w kopalniach węgla kamiennego. Z eksploatacji mają zostać wyłączone te, w których produkcja przynosi więcej niż 40 zł straty na tonę.

- Przystępujemy do programu łączenia kopalni, wyłączania ścian, na których produkujemy ze stratą powyżej 40 zł za tonę - powiedział w czwartek Piechociński w czasie otwartego posiedzenia Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.

Zapowiedział, że w sobotę udaje się na Śląsk, gdzie będzie rozmawiał z menedżerami spółek górniczych, pracownikami i związkowcami górniczymi.

Według informacji katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w ciągu trzech kwartałów br. górnictwo węgla kamiennego przyniosło 71,8 mln zł strat. Za ujemny wynik, związany głównie z wysokim poziomem kosztów wobec spadających cen węgla, odpowiada przede wszystkim Kompania Węglowa, której strata to blisko 300 mln zł.

Reklama

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz zapewniał na początku tego miesiąca, że w związku z łączeniem kopalń w ramach restrukturyzacji Kompanii Węglowej nie będzie masowych zwolnień górników. Redukcja zatrudnienia ma być osiągnięta w drodze naturalnych odejść górników na emerytury (rocznie z uprawnień emerytalnych w KW korzysta kilka tysięcy osób).

Piechociński podkreślał też w czasie posiedzenia Rady, że procesy modernizacji w polskiej energetyce przyspieszyły, w związku z czym mamy trzy do pięciu lat na zbilansowanie przyszłych potrzeb energetycznych i zmodernizowanie systemu.

Jego zdaniem to, że jesteśmy opóźnieni, choćby w porównaniu do Niemiec, jeśli chodzi o Odnawialne Źródła Energii (OZE) może działać na naszą korzyść, bo pomijając niektóre etapy rozwoju OZE, możemy skupiać się na wydajniejszych rozwiązaniach. - To nasze zapóźnienie, że nie byliśmy w czołówce może być okazją do postawienia nowego krokuBiznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze - dodał.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »