Pierwsi czekają na ogłoszenie upadłości
Przepisy o upadłości konsumenckiej obowiązują już trzy tygodnie. Zainteresowanych nimi nie brakuje. Wnioski o upadłość wpływały nawet przed wejściem w życie przepisów o upadłości konsumenckiej.
Zasady ogłaszania upadłości regulują przepisy ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 234, poz. 1572). Weszły one w życie 31 marca.
- Nowe przepisy cieszą się dużym zainteresowaniem. Już w marcu dopytywano się o możliwość ogłoszenia upadłości - mówi sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie.
Konsumenci już w marcu składali wnioski o upadłość. Zostały zwrócone, ponieważ brak było dla nich podstawy prawnej.
- Do naszego sądu wpłynęły trzy wnioski i zostały zwrócone. Złożono je już 18 i 24 marca. W związku z tym były przedwczesne - mówi sędzia Ewa Głowacka-Andler z Sądu Okręgowego w Kaliszu.
Nie brakuje również wniosków złożonych już w okresie obowiązywania przepisów o upadłości konsumenckiej. Na razie czekają na rozpatrzenie.
- Dotychczas wpłynęło sześć wniosków o upadłość. Konsumenci uzasadniają wnioski złym stanem zdrowia lub utratą pracy - zauważa sędzia Krzysztof Zawała z Sądu Okręgowego w Katowicach.
Zadłużenie nie zawsze jest tak astronomiczne i nie dotyczy wyłącznie kredytów hipotecznych.
O ogłoszenie upadłości konsumenckiej może wystąpić dłużnik, który jest osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej i stał się niewypłacalny. Niewypłacalnym staje się wówczas, gdy nie płaci się swoich wymagalnych zobowiązań.
Katarzyna Wójcik-Adamska, Gazeta Prawna