Reklama

Pierwsza fabryka firmy Weber-Stephen w Europie powstanie w Zabrzu

Największą z działek na terenie strefy ekonomicznej w Zabrzu, o powierzchni 21 ha, sprzedał w środę samorząd. Amerykańska firma specjalizująca się w produkcji grillów zapłaciła za teren rekordową w historii strefy cenę, przekraczającą 22 mln zł.

Działka o powierzchni 21,02 ha, położona przy ul. Donnersmarcka, jest największą nieruchomością na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Zabrzu. Po środowym sfinalizowaniu transakcji zapełnienie zabrzańskiej strefy przekroczyło 75 proc. jej całkowitej powierzchni, wynoszącej 157 ha.

Jak oceniła podczas podpisania umowy prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, działka jest dobrze przygotowana i możliwe powinno być szybkie rozpoczęcie inwestycji. "Dobra współpraca ze specjalną strefą ekonomiczną zaowocowała tym, że przygotowana przez miasto działka znalazła swojego nabywcę" - podkreśliła.

Reklama

"Jestem przekonana, że to będzie historyczny moment, że to będzie dobra współpraca" - powiedziała. Dodała, że skorzystają na niej nie tylko mieszkańcy Zabrza, Śląska i Polski - "bo wiemy, że inwestycja ma przygotowywać produkt na rynek polski, europejski, azjatycki oraz afrykański" - wymieniała Mańka-Szulik.

Michael Jacobs, wiceprezes firmy Weber-Stephen Products wyjaśniał, że na działce powstanie nowy zakład produkcyjny i dystrybucyjny. Jak zaznaczył, analizy przed transakcją w Zabrzu dotyczyły wielu lokalizacji w Europie; jednym z kluczowych kryteriów wyboru okazała się dostępność kadr.

Przy organizacji transakcji wartej 22,15 mln zł miasto i inwestor współpracowali z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Według wcześniejszych informacji producent grillów, który został 26. inwestorem na terenie KSSE w Zabrzu, zadeklarował rozpoczęcie budowy swojego zakładu jeszcze w tym roku. Planuje zainwestować co najmniej 53 mln dol. oraz zatrudnić ponad 250 osób.

Była to już druga transakcja sprzedaży gruntów w zabrzańskiej strefie w tym roku. W 2019 r. zabrzański samorząd sprzedał sześciu inwestorom osiem działek inwestycyjnych zajmujących w sumie ok. 29 ha, a w tym roku dwie działki o łącznej powierzchni ponad 26 ha.

W zabrzańskim Regionalnym Parku Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) - w północnej części miasta, na granicy dzielnic: Mikulczyce, Rokitnica i Biskupice - działki kupiło już 26 inwestorów.

Dotąd swoje zakłady w zabrzańskiej strefie, liczącej 157 hektarów podzielonych na 45 działek o wielkości 0,5-21 ha, uruchomiło 13 firm, które zainwestowały ok. 500 mln zł i zatrudniły blisko 1,5 tys. osób.

Na terenie Regionalnego Parku KSSE Zabrze przeprowadziło jeden z unijnych projektów, udostępniających inwestorom nowe grunty (budowa dróg i uzbrojenie w instalacje). Miasto deklaruje, że dotąd zainwestowało tam 65 mln zł.

WEBER-STEPHEN PRODUCTS, LLC

Spółka Weber-Stephen Products rozpoczęła produkcję urządzeń do grillowania w 1952 r., wprowadzając na rynek innowacyjny Weber® Kettle Grill.

W 2020 r. KSSE pozyskała już 11 nowych projektów za ok. 0,5 mld zł

- 11 nowych inwestycji, wartych ok. 0,5 mld zł, pozyskała w tym roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) - poinformował w środę prezes strefy Janusz Michałek.

W całym ub. roku KSSE pozyskała 53 nowe inwestycje, warte ponad 3,5 mld zł. Największe z dotychczasowych tegorocznych przedsięwzięć, o wartości blisko 200 mln zł, przygotowuje w okolicach Raciborza firma Eko-Okna.

- Wszystko zapowiada, że idziemy na rekord. Oprócz dużych inwestorów, jak globalny producent Eko-Okna, mamy też małe inwestycje z polskim kapitałem, co nas bardzo cieszy - powiedział Michałek.

- Pracujemy nad sześcioma-siedmioma kolejnymi projektami - nie tylko z Polski. Myślę, że wkrótce znowu będziemy mogli się pochwalić, bo jeden z nich jest bardzo ciekawy - zasygnalizował prezes KSSE.

W całym ub. roku - w ramach pozyskanych 53 projektów - inwestorzy zadeklarowali stworzenie co najmniej 1,5 tys. miejsc pracy i utrzymanie ponad 4,7 tys.

Ubiegłoroczne wyniki były zbliżone do rekordowego dla KSSE 2017 r., kiedy strefa pozyskała 58 projektów o wartości ponad 3,4 mld zł. W 2018 r. nowych projektów było 51, o wartości ponad 2,5 mld zł.

KSSE stara się przyciągać m.in. małe i średnie polskie firmy - w ub. roku stanowiły one 58,5 proc. wszystkich inwestycji. 41,5 proc. stanowiły projekty małych i mikro firm, które po zmianie przepisów coraz chętniej inwestują w strefach ekonomicznych.

Dwie trzecie pozyskanych w ub. roku projektów realizują firmy polskie, które zainwestują prawie 500 mln zł, zatrudniając blisko 240 nowych pracowników i utrzymując ponad 1,8 tys. już istniejących stanowisk pracy.

W ub. roku KSSE inwestowały głównie firmy z branży metalowej (28,3 proc.), a także elektrycznej (13,2 proc.), motoryzacyjnej i tworzyw sztucznych (po 11,3 proc.). Są też inwestorzy z sektora maszynowego, spożywczego, meblarskiego, poligraficznego, elektronicznego, IT, obsługi biznesu, tekstyliów, branży chemicznej, transportowej, artykułów gospodarstwa domowego, usług księgowych i recyklingu.

Największy pozyskany w ub. roku projekt inwestycyjny przygotowuje firma SK Innovation. Ten koreański producent baterii do samochodów elektrycznych oraz ich komponentów zainwestuje w Dąbrowie Górniczej ponad 1 mld zł.

W KSSE działa ok. 400 firm, które zainwestowały ponad 36 mld zł i stworzyły 80 tys. miejsc pracy. KSSE została uznana przez FDI Business Financial Times za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie w latach 2015, 2016 i 2017, a w 2019 za najlepszą w Europie i drugą na świecie.

Dowiedz się więcej na temat: inwestycje zagraniczne w Polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »