Pierwsze małe reaktory jądrowe SMR Orlenu i Synthosu. Znamy wstępne lokalizacje
Koncern PKN Orlen podał wstępne lokalizacje pierwszych reaktorów jądrowych SMR, w które firma inwestuje razem z koncernem chemicznym Synthos. Jak planuje Orlen, pierwszy SMR ma powstać w Polsce na przełomie 2028 i 2029 roku.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił pierwsze wstępne lokalizacje dla reaktorów SMR w Polsce. Zastrzegł, że miejsca te będą musiały być poddane trwającym ok. 2 lat badaniom.
Pierwszymi potencjalnymi lokalizacjami mają być Włocławek, Ostrołęka, Kraków - Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Tarnobrzeska Strefa Ekonomiczna, Stawy Monowskie oraz okolice Warszawy.
Wstępne lokalizacje kolejnych reaktorów mają być znane pod koniec roku, podał Obajtek na konferencji prasowej poświęconej realizacji planów Orlenu co do rozwoju technologii SMR. Łącznie w 2023 roku Orlen chce podać 20 potencjalnych lokalizacji.
Podczas konferencji zarząd spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), czyli spółki powołanej wspólnie przez Orlen oraz Synthos do celu pracy nad projektem SMR, podał także bardziej szczegółowe informacje dotyczących potencjalnych lokalizacji. W każdej z nich mają mieścić się co najmniej dwa reaktory, zakłada firma.
Reaktor we Włocławku ma mieścić się przy granicy z zakładami chemicznymi Anwil, z którymi OSGE współpracuje. Zakłady mają być będą odbiorcą tej energii. W Stawach Monowskich w powiecie oświęcimskim SMR ma powstać przy zakładach chemicznych Synthosu. W Ostrołęce OSGE współpracuje z Energą. SMR ma powstać na miejscu nieukończonego bloku węglowego w elektrowni w Ostrołęce. W Dąbrowie Górniczej projekt ma zostać zlokalizowany w obrębie terenów przemysłowych. Bezpośrednim odbiorcą energii będzie dąbrowska huta ArcelorMittal, w lokalizacji ma powstać kilka reaktorów. SMR na terenie Nowej Huty będzie się mieścił w obrębie terenów przemysłowych na terenie kombinatu. Odbiorcą ma być także producent stali ArcelorMittal oraz miasto Kraków, które ma otrzymywać energię na potrzeby ciepłownictwa. Jeśli chodzi o lokalizację Tarnobrzeg/Stalowa Wola, to wymaga ona przeprowadzenia dodatkowych badań i doprecyzowania. Orlen Synthos Green Energy nie wyklucza umieszczenia dwóch reaktorów w obu miejscowościach.
W przypadku Warszawy prace nad określeniem dokładnej lokalizacji nadal trwają. Lokalizacja ma zostać określona w ciągu kilku miesięcy. Reaktor ma dostarczać energię cieplną dla Warszawy.
- Badamy lokalizacje w obwarzanku ok. 20 km od Warszawy - wskazał pierwszy wiceprezes OSGE Dawid Jackiewicz.
Konkretne lokalizacje będą jeszcze przedmiotem badań i zatwierdzeń - zastrzega zarząd.