Pierwsze takie ogrzewanie w Polsce. W tym mieście ciepło zapewnią ścieki

Ogrzać domy ściekami. Jest to możliwe. Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków - Wrompa - powstaje we Wrocławiu. Zgodnie z planem, ma ruszyć w 2024 roku i dostarczy do 5 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepło sieciowe w mieście. Koszt inwestycji to około 100 mln złotych. Eksperci wskazują, że jest to pierwszy krok na drodze do odejścia od paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian.

Instalacja powstaje na terenie wrocławskiej przepompowni ścieków Port Południe. - Będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce - powiedział portalowi money.pl Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum, sprzedawcy gazu, prądu i ciepła.

Ogrzewanie, które nie zanieczyści środowiska. Ścieki mają ocieplić Wrocław

Ukończona Wrompa ogrzeje ponad milion 200 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej. Pompa osiągnie moc 12,5 MW. “To tysiąc razy więcej niż typowa pompa ciepła do domu!” - podkreśla w sieci społecznościowej Fortum. I dodaje, że pozwoli to na uniknięcie emisji niemal 35 tysięcy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji. 

Reklama

Z portalu społecznościowego dowiadujemy się, że w dużym stopniu zaawansowania znajdują się prace podziemne instalacji. Z wykopu została wybrana ziemia i wypompowano wody gruntowe. Na głębokości 13 metrów wylano warstwę betonu, na której układane są zbrojenia płyty fundamentowej. Na tym poziomie znajdą się instalacje do podczyszczania ścieków.

Zakończono też budowę ścian szczelinowych, które sięgają 26 metrów w głąb ziemi. Dzięki nim zostanie zatrzymany dopływ wód gruntowych. Następnym krokiem będzie wzniesienie części naziemnej.

Wrocław wciąż jeszcze jest ogrzewany węglem

W wypadku Wrocławia zmiany są niezbędne. Tamtejszy system ciepłowniczy oparty jest w całości na spalaniu węgla i wymaga fundamentalnych zmian. - Gospodarka obiegu zamkniętego to nasza przyszłość. Koniec życia produktu powinien być jednocześnie początkiem czegoś nowego - zapewnia cytowany przez money.pl Witold Ziomek, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK).

Inwestycja, której wykonanie oszacowano na 100 mln zł, uzyskała 18 mln zł dofinansowania w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz 3 mln złotych z budżetu państwa. Projekt jest realizowany we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ścieki | ogrzewanie ekologiczne | Wrocław
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »