Reklama

Pierwszy biznes dla studenta - 60 tys. zł na start

Pożyczka na preferencyjnych warunkach i długi okres jej spłaty przez studentów ostatniego roku studiów wyższych oraz absolwentów uczelni - to wymierna pomoc, jaką oferuje od niedawna Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej w Krakowie. Od początku działania Funduszu, z jego pomocy skorzystało już wiele podmiotów, którym udzielono poręczeń i pożyczek na kwotę blisko 5,5 mln zł.

- Z naszym wsparciem powstało już 35 mikroprzedsiębiorstw, 36 spółdzielni socjalnych, a pracę zdobyło ponad 250 osób, z czego aż 230 to byli bezrobotni. Połowa nowo zatrudnionych osób to kobiety, a nasza pomoc zaowocowała zatrudnieniem 19 niepełnosprawnych - informuje Rafał Sułkowski, prezes Małopolskiego Funduszu Ekonomii Społecznej.

Reklama

Nowa inicjatywa, program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" uruchomiły Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, w ramach reformy rynku pracy i wsparcia przedsiębiorczości Na terenie województwa małopolskiego Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej od 30 października 2013 roku prowadzi pilotażowy fundusz pożyczkowy. W najbliższych dniach zostaną podpisane pierwsze umowy z pożyczkobiorcami, beneficjentami programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".

Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej jest niekomercyjną akademicką organizacją blisko związaną z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, stawiającą sobie za cel wspieranie przedsięwzięć społecznych poprzez ułatwienie im dostępu do kapitału.

Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej (MFES) działa od końca 2009 roku. Powstał z inicjatywy prof. Jerzego Hausnera i przy zaangażowaniu fundatorów, którymi byli:

- Bank Gospodarstwa Krajowego,

- Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.,

- Krakowski Bank Spółdzielczy,

- Towarzystwo Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych S.A.,

- Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej.

Głównym obszarem działań fundacji jest wsparcie tworzenia przedsiębiorstw przez młodych ludzi, zwłaszcza studentów i absolwentów szkół wyższych. Fundusz dokonuje tego poprzez udzielanie im pożyczek i poręczanie ich zobowiązań oraz świadczenie pomocy doradczej w uruchamianiu działalności gospodarczej.

Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej jest sygnatariuszem Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej. Fundusz współpracuje z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie oraz powiatowymi urzędami pracy z terenu województwa, oraz samorządami gminnymi, zainteresowanymi wspieraniem działalności gospodarczej absolwentów pochodzących z ich terenu oraz lokalnych organizacji pozarządowych.

Pierwsi w Małopolsce beneficjenci programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie"

Kamila Glogowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na kierunku Grafika, oraz Daniel Kostrzewa, absolwent Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, będą pierwszymi w Małopolsce pożyczkobiorcami w specjalnym programie "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" prowadzonym przez Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej (MFES).

Pierwsze umowy absolwentów z MFES zostaną podpisane w obecności Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w najbliższy piątek 31 stycznia 2014 r., godz. 14:30 na Sali Muzeum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27, Budynek Główny UEK, I piętro).

W ramach programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" absolwenci szkół wyższych w okresie 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu oraz studenci ostatniego roku studiów wyższych I i II stopnia, będą mogli skorzystać z pożyczki na rozpoczęcie działalności. Maksymalna wysokość pożyczki dla jednego absolwenta/studenta wyniesie 60 tys. zł., a oprocentowania 0,69% w skali roku. Okres spłaty to maksymalnie 7 lat.

Kamila Głogowska, absolwentka ASP, zamierza wykorzystać pożyczkę na przedsięwzięcie pn. Ekoidea - sklep z ekologiczną żywnością połączony z kompleksową informacją na temat zdrowego trybu życia - zwłaszcza biegania, ekologicznej żywności oraz zdrowej diety. Nierozłącznym elementem przedsięwzięcia jest prowadzony przez panią Glogowską blog: http://eko-idea.blogspot.com/

Daniel Kostrzewa, absolwent Politechniki Krakowskiej przeznaczy pożyczkę na rozwój firmy Multitech, która ma na celu kompleksowe rozwiązania audio-wideo dla biznesu oraz instytucji publicznych na terenie całego kraju. Działalność firmy opierać się będzie przede wszystkim na realizacji usługi live streaking, czyli nadawaniu transmisji do Internetu w czasie rzeczywistym, zapewniając obsługę oraz wydawanie materiałów m.in.: konferencji, szkoleń, sympozjów, targów etc.

Dowiedz się więcej na temat: Biznes | absolwent | student | pomoc finansowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »