Piotr Woźny zrezygnował z szefowania NFOŚiGW
Piotr Woźny zrezygnował w piątek z szefowania Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zainteresowany potwierdził tę informację.
- W piątek zrezygnowałem (z bycia prezesem NFOŚiGW - PAP), było to w pełni przyjazne rozstanie. Było to 36 miesięcy na posterunku jeśli chodzi o Czyste powietrze i OZE. Uważam, że Polska się dosyć mocno zmieniła od tego momentu, w którym zaczynałem. Moja aktywność w tym projekcie dobiegła końca, chociaż będę społecznym doradcą ministra Kurtyki (Michała Kurtyki - ministra klimatu) ds. wdrażania programu Czyste powietrze - powiedział Piotr Woźny.
Woźnemu za ciężką pracę podziękował na Twitterze minister klimatu Michał Kurtyka. - Jednocześnie podkreślam, że nie zwalniamy tempa w działaniach dot. poprawy jakości powietrza w Polsce - zapewnił.
Woźny kwestiami smogu i OZE zajmował się jako wiceminister w ówczesnym resorcie przedsiębiorczości i technologii, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste powietrze (powołany na to stanowisko w marcu 2017 r.), wiceprezes, a następnie od końca sierpnia 2018 roku prezes NFOŚiGW.
Woźny powiedział, że przez te trzy lata udało się m.in. wprowadzić normy dla paliw stałych, czyli węgla, którym opala się w domowych piecach. Zwrócił uwagę, że uregulowano również rynek kotłów grzewczych. Rozporządzenie w tej sprawie obwiązuje od 2017 r. Od lipca 2018 r. na rynek nie można wprowadzać gorszych niż piątej klasy emisyjnej (najbardziej ekologicznych) domowych kotłów grzewczych.
- Udało się też wprowadzić termomodernizacyjną ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych (od stycznia 2019 r.), udało się rozszerzyć zakres prosumenckich rozliczeń na przedsiębiorców (opust), doprowadzić do tego, że wpłynęło ponad 73 tys. wniosków w +Moim prądzie+ (program promocji fotowoltaiki) i zreformować +Czyste powietrze+. Jak na trzy lata sporo się działo i w mojej ocenie udało - dodał.
Od 15 maja ruszyła nowa odsłona programu antysmogowego Czyste powietrze. Zmiany zakładają m.in. uzależnienie wysokości dotacji od efektu ekologicznego, uproszczono też same wnioski o dotacje, a także zapowiedziano znaczne przyspieszenie ich rozpatrywania. Zgodnie z podpisanym przez NFOŚiGW oraz Związkiem Banków Polskich porozumieniem, do programu mają włączyć się też banki.
Woźny z wykształcenia jest radcą prawnym, ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, następnie ukończył aplikację sędziowską i aplikację radcowską.
W latach 2015-2017 zajmował stanowisko wiceministra cyfryzacji.
Wcześniej, w latach 2000-2001, pracował w administracji rządowej na stanowisku wiceministra w Ministerstwie Łączności. Potem na kilkanaście lat powrócił do praktyki prawniczej.