Reklama

PKB Stanów może okazać się jniższy, Europa bliska załamania

Czy bilans handlowy Stanów Zjednoczonych dodatkowo zaszkodzi PKB za III kwartał?

Wczorajszy raport o zapasach hurtowych wykazał znacznie niższy od oczekiwanego poziom zapasów we wrześniu. W sytuacji, w której analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc., rzeczywista zmiana wyniosła -0,1 proc. - na dodatek za sierpień ogłoszono zmianę o 0,1 proc. zamiast pierwotnie szacowanych 0,4 proc. Samo to wystarczyło, by obniżyć o kilka dziesiątych punktu procentowego wynoszącą 2,5 proc. stopę wzrostu PKB, o której mówiono dwa tygodnie temu - dziś natomiast otrzymamy raport o wrześniowym bilansie handlowym. Dane te, podobnie jak zapasy, których składnikiem są zapasy hurtowe, były szacowane w pierwotnym raporcie o PKB za III kwartał - stąd dzisiejsze duże wahnięcia mogłyby doprowadzić do kolejnych rewizji PKB. Analitycy spodziewają się mniej więcej niezmienionego deficytu na poziomie 46 mld dolarów w stosunku do 45,6 mld w poprzednim okresie.

Chińska nadwyżka handlowa poprawia się pomimo wzrostu importu

Reklama

W październiku nadwyżka handlowa największego światowego eksportera wzrosła do 17 mld dolarów w stosunku do 14,5 mld miesiąc wcześniej, chociaż we wcześniejszych analizach spodziewano się znacznie ostrzejszego wzrostu do 25,8 mld dolarów. Eksport wzrósł o 15,9 proc. (oczekiwania 16,1 proc. i 17,1 proc. w poprzednim okresie), podczas gdy import poszybował w górę o 28,7 proc. (oczekiwania 22,2 proc., 20,9 proc. w poprzednim okresie), co wyjaśnia słabszy od oczekiwań bilans handlowy.

Mads Koefoed, Macro Strategist, Saxo Bank

Dowiedz się więcej na temat: PKB | USA | Europa | kryzys gospodarczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »