Reklama

PKB strefy euro nadal spada

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w czwartym kwartale 2012 r. spadł o 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym, podczas gdy w trzecim kwartale spadł o 0,1 proc. - poinformował w środę urząd statystyczny Eurostat w drugim wyliczeniu.

Reklama

Wstępnie szacowano, że PKB w czwartym kwartale w ujęciu kwartalnym spadł o 0,6 proc. Roczny PKB w strefie euro spadł w czwartym kwartale 2012 r. o 0,9 proc., podczas gdy w trzecim kw. spadł o 0,6 proc. Tu szacowano, że PKB spadł o 0,9 proc.

Reklama

Gospodarka eurolandu skurczy się prognozował wcześniej MFW - o 0,2 procent w 2013 roku, zamiast wzrosnąć o 0,2 procent, jak prognozowano wcześniej.

Prognozy dla strefy euro została zrewidowana w dół, mimo narodowych wysiłków oraz wzmocnienia unijnej polityki w odpowiedzi na kryzys euro. Choć polityczne działania obniżyły ryzyka i poprawiły warunki finansowe dla rządów i banków w krajach peryferyjnych, to nie przełożyło się to jeszcze na poprawę warunków pożyczania dla prywatnego sektora - stwierdza raport. Dodaje też, że panująca niepewność co do ostatecznego rozwiązania globalnego kryzysu finansowego może pogorszyć prognozy regionu.

Choć ostry kryzys stał się mniej prawdopodobny, to "ryzyko długotrwałego zastoju w strefie euro wzrośnie, jeśli pęd do reform nie zostanie zachowany" - ostrzega MFW.

Wzywa do kontynuowania programów naprawczych w krajach peryferyjnych, które muszą być wspierane przez tzw. zapory przeciwpożarowe (za jakie rozumie się mechanizmy ratunkowe eurolandu, takie jak fundusze EFSF i EMS oraz skup obligacji przez EBC - PAP), jak również dalszej integracji fiskalnej eurolandu i realizacji kolejnych etapów unii bankowej.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: R. | PKB | spadł | dane makroekonomiczne | strefa euro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »